Dne 5. září japonská vláda zrušila evakuaci městečka Naraha, která byla vyhlášena před čtyřmi a půl lety v návaznosti na nehodu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Tehdy museli svůj domov opustit všichni obyvatelé – celkem 7 400 lidí. Podle agentury AP se jich v současné době mnoho zpět vrátit nechce.

pict8
Poškozená jaderná elektrárna Fukušima Dajiči (zdroj: cryptome.org)

Městečko Naraha se v roce 2011 stalo první ze sedmi obcí a měst, kterým byla nařízena kompletní evakuace. Všichni obyvatelé museli opustit svoje domovy kvůli nebezpečí radiačního zamoření v důsledku jaderné havárie v JE Fukušima Dajiči. Zdejší elektrárna byla v březnu 2011 vážně ochromena zemětřesením a především následnou vlnou cunami. Únik radioaktivity tehdy způsobilo poškození tří reaktorů elektrárny.

Japonská vláda nyní oznámila, že radioaktivita v oblasti městečka Narahy po dekontaminačních opatřeních již klesla na bezpečnou úroveň. Městečko se nachází asi 20 kilometrů jižně od fukušimské jaderné elektrárny. Nicméně průzkum, který provedly úřady, ukazuje, že více než polovina (53 %) evakuovaných osob se nemíní do městečka trvale vrátit, nebo se ještě nerozhodla. Někteří lidé se obávají radiace, jiní už našli práci v jiné oblasti.

V dubnu bylo zahájeno zkušební období, od té doby se do Narahy vrátilo pouze odhadem 100 z 2 600 rodin. Vláda již v loňském roce zrušila nařízenou evakuaci v částech dvou jiných měst v blízkosti Narahy. Počet lidí, kteří se vrátili zpět do svých původních domovů, však zatím dosahuje sotva poloviny původního obyvatelstva.

Domů se nemůže stále navrátit kolem 100 000 lidí z desítky měst a obcí v lokalitě zničené jaderné elektrárny. Vláda doufá, že v budoucnu bude možné zrušení všech evakuací (s výjimkou nejvíce zamořených míst nacházejících se v blízkosti elektrárny), a to do března 2017. Mnozí z evakuovaných obyvatel však tento záměr kritizují. Považují ho za snahu přesvědčit svět o tom, že JE Fukušima Dajiči bude obnovena před olympijskými hrami, které se budou konat v Tokiu v roce 2020.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..