Americký regulační úřad National Nuclear Security Administration (NNSA) odstranil poslední kilogram vysoce obohaceného paliva (highly enriched uranium – HEU) z výzkumného reaktoru Slowpoke na Jamajce. Uran v palivu pocházel ze Spojených států amerických, kam byl také vrácen.

SLPCoeur
Reaktor Slowpoke (zdroj: www.polymtl.ca)

 

Kanadou navržený reaktor Slowpoke o instalovaném výkonu 20kW je umístěn v mezinárodním centru pro životní prostředí a jaderné vědy International Center for Environmental and Nuclear Sciences (ICENS) na univerzitě West Indies v Kingstonu na Jamajce. Používá se pro výzkum neutronové aktivační analýzy, který má využití v oblasti životního prostředí, zemědělství a ve zdravotnických studiích.

Na základě dohody mezi Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), Kanadou, Jamajkou a USA z roku 1984 používal reaktor palivo vyrobené v Kanadě, přičemž vysoce obohacený uran do něj dodávaly Spojené státy. Nicméně v listopadu roku 2014 požádala Jamajka agenturu MAAE o pomoc při konverzi výzkumného reaktoru – tedy o jeho úpravu, která by mu umožnila využívat palivo s nižším obohacením. Odbor materiálového hospodářství a minimalizace regulačního úřadu NNSA od té doby pracovala na konverzi reaktoru, aby mohl fungovat na nízko obohacené palivo. Použité palivo bylo vráceno do Spojených států amerických na palubě speciálně vybavené a vyhrazené lodi. Nyní je uloženo v lokalitě Savannah River, kde bude až do konečného rozhodnutí o jeho osudu.

„Spolupráce s Jamajkou a Kanadou na dokončení odstranění použitého paliva je vynikajícím příkladem toho, jak může regionální spolupráce podpořit celosvětové úsilí o minimalizaci civilního používání vysoce obohaceného paliva, a zároveň zachovat důležité výzkumné schopnosti,“ sdělila Anne Harrington, zástupkyně úřadu NSSA pro nešíření jaderných zbraní.

Mimo spolupráce na odstranění použitého paliva z Jamajky, Spojené státy a Kanada se dříve spolupodílely na odstranění vysoce obohaceného paliva z Mexika.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..