V dalším díle blogových příspěvků o rychlých reaktorech se podíváme na vývoj v Indii, která má velké zásoby thoria 232 a je tedy logické, že by jej ráda využila jako palivo do svých reaktorů. Uvádíme zde jen část statě, celý článek je k dispozici zde.

477932_article_photo_aYlxyqo0_600x
Nádoba reaktoru PFBR (zdroj: idnes.cz)

 

Jakým směrem se vydá indický jaderný energetický program? Dokáže se Indie dostat do stavu uzavřeného palivového cyklu? Indie „sází“ na zásoby thoria a rychlé množivé reaktory chlazené sodíkem.

Úvod

Indie má celkem 21 jaderných bloků, mnohé z nich jsou těžkovodními a lehkovodními tlakovými reaktory. Také má 2 bloky varných reaktorů. Nyní pro Indii vyvstala otázka jak pokračovat při budování jaderných elektráren. Indie nemá velké zásoby uranu, ale má velké zásoby thoria 232. Indický jaderný program s touto informací počítá a snaží se vybudovat elektrárny pracujícími s rychlými neutrony, aby dosáhli uzavřeného palivového cyklu. Jedná se o reaktory FBTR a PFBR.

Reaktor FBTR

Reaktor FBTR je výzkumný rychlý reaktor o výkonu 40 MW tepelných, reaktor pracuje od roku 1985 v oblasti Kalpakkam. Reaktor FBTR pracuje pod Indira Gandhi Center for Atomic Research (IGCAR) a Bhabha Atomic Research Centre (BARAC). Tyto dvě organizace vyprojektovaly, sestavily a provozují tento reaktor.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..