Do finské jaderné elektrárny Olkiluoto byly dodány první skříně s měřícími a kontrolními (instrumentation and control – I&C) systémy pro reaktor EPR, který je ve výstavbě ve třetím bloku elektrárny.

olkiluoto
Vizualizace JE Olkiluoto s dokončeným třetím blokem (zdroj: wikipedia.org)

Francouzská společnost Areva a finský podnik Teollisuuden Voima Oyj (TVO) ve společném prohlášení sdělily, že dodávka těchto systémů je „důležitým milníkem“ na cestě k testovací fázi výstavby elektrárny. „Dalším krokem, na který je kladen velký důraz, je dokončení testů zbývajících systémů měření a kontroly bezpečnostních zařízení a jejich dodání na staveniště třetího bloku JE Olkiluoto během nadcházející zimy,“ sdělily společnosti.

V červenci finský regulační úřad Radiation and Nuclear Safety Authority (Stuk) schválil testy systémů měření a kontroly.

Ředitel projektu třetího bloku JE Olkiluoto Jean-Pierre Mouroux sdělil, že zprovozňování těchto systémů je naplánováno na první čtvrtletí roku 2016. Třetí blok elektrárny by měl být dokončen v polovině roku 2016 a do provozu uveden v roce 2018, o devět let později, než bylo původně plánováno. Tyto termíny uvádí revidovaný plán vydaný v září 2014 firemním konsorciem Areva-Siemens.

Na počátku srpna společnost TVO i konsorcium dodávající tlakovodní reaktor EPR aktualizovaly částky, které si nárokují na náhradách kvůli zpoždění projektu. Revidovaný odhad nákladů a ztrát společnosti TVO předložený Mezinárodní obchodní komoře rozhodčího řízení činil 2,6 miliardy euro (70,3 miliard korun) k prosinci roku 2018 a aktualizované požadavky konsorcia dosahovaly přibližně 3,4 miliard euro (92 miliard korun).

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..