Během pátku 11. září muselo Česko 15 hodin dovážet elektrickou energii ze zahraničí, a to kvůli neplánovanému úplnému odstavení Jaderné elektrárny Temelín a tepelné elektrárny ve Chvaleticích. Tato událost bude stát společnost ČEZ a Elektrárnu Chvaletice celkem 71 milionů korun. Jedná se o účet za takzvanou odchylku – tedy rozdíl mezi plánem výroby a skutečně dodanou elektřinou do sítě. Jeho vyčíslení zajistil Operátor trhu. Větší podíl účtu za odchylku uhradí společnost ČEZ. Tyto informace sdělil deník E15.

JE Temelín (zdroj: www.mapio.cz)
JE Temelín (zdroj: www.mapio.cz)

Mluvčí společnosti ČEZ Barbora Půlpánová uvedla deníku: „Podstatnější bude pro ČEZ ztráta na marži, protože jaderné elektrárny jsou nejekonomičtějším zdrojem. Tu je ale předčasné vyčíslovat, protože odstávka ještě neskončila.“ Společnost ČEZ musela kvůli odstávce Jaderné elektrárny Temelín zprovoznit paroplynovou elektrárnu Počerady s instalovaným výkonem 840 megawattů. Díky tomu byl výpadek temelínských 1 078 megawattů z většiny pokryt.

Půlpánová podotkla: „Počerady jsme použili jako záložní zdroj pro udržení bezpečných dodávek elektřiny a pro minimalizaci nákladů na odchylku.“ Za každou nedodanou megawatthodinu musel ČEZ a Elektrárna Chvaletice v pátek zaplatit 355 eur, běžná cena za odchylku bývá až čtyřikrát nižší.

JE Temelín i TE Chvaletice (vlastněná společností Severní energetická) již obnovily částečně svůj povoz. V Jaderné elektrárně Temelín skončila po deseti dnech odstávka prvního výrobního bloku, kterou způsobila závada. Elektřinu začal blok dodávat do sítě po půlnoci na pondělí. Na druhém výrobním bloku probíhá neplánovaná odstávka – také kvůli závadě, mimo provoz je blok od noci na pátek. K obnovení dodávky elektřiny z tohoto bloku by mělo dojít během příštího týdne.

V tepelné elektrárně Chvaletice obnovil svůj provoz první z neplánovaně odstavených bloků v sobotu, druhý byl zprovozněn během pondělního rána. Na dvou zbývajících blocích elektrárny probíhá dlouho plánovaná oprava.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..