Výstavba závodu na přepracování použitého jaderného paliva v Číně má podle plánů začít v roce 2020, s termínem dokončení v roce 2030. Zařízení má být založeno na francouzské technologii.

nuclear-fuel
Ilustrační obrázek (zdroj: inhabitat.com)

Čínská společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) a francouzská firma Areva podepsaly v listopadu roku 2007 dohodu s cílem posoudit proveditelnost projektu výstavby závodu na přepracování použitého jaderného paliva v Číně, které má mít roční produkci v objemu až 800 tun. Zařízení by mělo být provozované společností Areva.

Průmyslová dohoda o tomto projektu byla podepsána v listopadu roku 2010, přičemž další dohoda, která se týkala bližších technických požadavků na zařízení, byla podepsána v dubnu roku 2013. Následně v březnu 2014 společnosti podepsaly o pokračování projektu a obchodním modelu pro zařízení. V červnu letošního roku pak následovalo podepsání memoranda o porozumění, které podle společnosti Areva „formalizuje konec technických jednání, stanovuje plán obchodních jednání a potvrzuje ochotu obou stran dokončit všechna potřebná jednání v co nejkratším čase“. Původní cíl zprovoznění zařízení byl stanoven na rok 2025.

Na prvním meetingu čínsko-francouzské projektové skupiny, který se konal 23. září letošního roku v Pekingu, společnost CNNC uvedla, že pro zařízení dokončila výběr lokality. Závod se má nacházet v oblasti Ťin-tcha (pinyin: Jinta), která leží severně od města Ťia-jü-kuan (pinyin: Jiayuguan) v provincii Kan-su (pinyin: Gansu). Tato oblast je jako potenciální lokalita pro zařízení na přepracování použitého jaderného paliva zvažována už od samého počátku projektu. Závod se má rozkládat na ploše tří čtvrtin kilometrů čtverečních.

Dne 23. září společnost CNNC uvedla, že počátek výstavby závodu na přepracování použitého jaderného paliva se nyní očekává v roce 2020, přičemž do provozu by mohlo vstoupit o deset let později.

Kromě závodu na přepracování paliva bude v lokalitě umístěno také úložiště použitého jaderného paliva s kapacitou až 3000 tun. Mimo to se má podle plánu v komplexu nacházet také linka na vitrifikaci vysoce radioaktivního odpadu.

Po dokončení toto zařízení ulehčí meziskladům použitého jaderného paliva v areálech jaderných elektráren, čímž zlepší bezpečnost v oblasti nakládání s použitým jaderným palivem, uvedla společnost CNNC.

Podle zprávy čínské tiskové agentury Sin-chua (pinyin: Xinhua) bude do roku 2030 čínskými tlakovodními reaktory vyprodukováno 23 500 tun použitého jaderného paliva.

Technologie pro recyklaci uranu z použitého paliva z čínských tlakovodních reaktorů pro použití v reaktorech typu CANDU v jaderné elektrárně Čchin-šan III (pinyin: Qinshan III) podléhá v současné době intenzivnímu vývoji.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..