Možnosti výstavby jaderné elektrárny v Keni, která by byla založena na designu Hualong 1, budou přezkoumány memorandem o porozumění podepsaným mezi společností China General Nuclear (CGN) a keňskou radou Kenya Nuclear Electricity Board (KNEB).

CGN-KNEB MOU - 460 (CGN)
Ceremonie při podepsání memoranda (zdroj: World Nuclear News)

Memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) ohledně rozvoje jaderné energetiky v Keni bylo podepsáno 7. září letošního roku během návštěvy představitelů rady KNEB v jaderné elektrárně Daya Bay vlastněné společností CGN. Tato elektrárna se nachází v čínské provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong).

Na základě MOU budou obě strany diskutovat o technologii společnosti CGN – Hualong 1 a provádět komplexní spolupráci v oblasti rozvoje jaderné energetiky a budování jaderných kapacit v Keni. Tato spolupráce bude zahrnovat výzkum a vývoj, konstrukci, provoz, dodávky paliva, jadernou bezpečnost, jaderné zabezpečení, nakládání s radioaktivními odpady a vyřazování elektráren z provozu, popř. likvidační práce.

Spolupráce mezi společností CGN a radou KNEB začala v roce 2012, kdy keňská delegace složená z odborníků navštívila Čínu. V květnu tohoto roku delegace společnosti CGN navštívila Keňu a obě strany se dohodly na rozvoji spolupráce v oblasti jaderné energetiky.

Keňa je devátou největší ekonomikou v Africe s populací čítající 44 milionů lidí. Keňský vývojový plán známý pod názvem Vision 2030, uznává energetiku jako klíčovou oblast nutnou k dosažení ekonomických, sociálních a politických cílů, které mají v rámci vývojové strategie posunout Keňu mezi nové industrializované země se středním příjmem do roku 2030.

Pouze 30 % keňských obyvatel má přístup k elektřině, přičemž elektřinu může využívat jen každý desátý venkovan. Podle plánu keňské vlády má být v roce 2016 instalovaný výkon keňské energetiky zvýšen z aktuálních 2 GWe na 5 GWe. Celkově má keňská energetika do roku 2030 dosáhnout výkonu 17 GWe.

Keňská Národní ekonomická a sociální rada v roce 2010 doporučila, aby Keňa v zájmu splnění rostoucí poptávky po elektrické energii začala do roku 2020 využívat jadernou energetiku. Ve stejném roce keňské Ministerstvo energetiky ustanovilo výbor pro jadernou energetiku, který byl následně transformován do rady Nuclear Electricity Board (KNEB). Tento statutární orgán je pověřen průběžným sledováním vývoje jaderné energetiky v Keni s posláním podpořit spolehlivé a bezpečné využívání jaderných technologií pro udržitelnou výrobu a distribuci elektrické energie

Dříve v tomto měsíci desetičlenný tým Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) provedl hodnocení integrované jaderné infrastruktury během mise v Keni a dospěl k závěru, že tato země učinila významný pokrok v přípravách k rozvoji jaderné energetiky.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..