První čínský jaderný reaktor typu AP1000 v prvním bloku jaderné elektrárny San-men (pinyin: Sanmen) má do komerčního provozu vstoupit v září roku 2016, zatímco vládní povolení pro začátek prací na prvním Čínou navrženém reaktoru CAP1400 má být podle plánu uděleno na konci tohoto roku.

Wang 460
Prezident společnosti SNPTC Wang na sympoziu WNA (zdroj: World Nuclear News)

Prezident společnosti State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC) Zhongtang Wang na výročním sympoziu asociace World Nuclear Association v Londýně uvedl, že veškeré stavební práce na prvním bloku jaderné elektrárny San-men již byly dokončeny. Také instalace zařízení tohoto bloku je již téměř hotová. Nyní na bloku probíhají testy zařízení, zkoušky těsnosti mají proběhnout ještě do konce září. Studené testování bloku by mělo být zahájeno na konci tohoto roku.

V prvním bloku jaderné elektrárny San-men nacházející se v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang) je instalován jeden ze čtyř reaktorů AP1000 od společnosti Westinghouse, které se v současné době v Číně staví. Práce na něm oficiálně začaly v březnu roku 2009, přičemž výstavba druhého bloku elektrárny (také s reaktorem AP1000) začala o devět měsíců později. Další dva bloky s reaktory typu AP1000 se v Číně staví ještě v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v provincii Šan-tung (pinyin: Shandong). První beton pro první blok této elektrárny byl odlit v září roku 2009, druhý blok se začal stavět v červnu 2010.

Prezident společnosti SNPTC Zhongtang Wang dále uvedl, že práce na designu reaktoru CAP1400, který je založen na reaktorech AP1000 od Westinghouse, zdárně pokračují. Do konstrukce reaktoru bylo v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči implementováno mnoho nových prvků k dalšímu zlepšení pasivní bezpečnosti včetně nových ventilačních a filtračních systémů pro zachování integrity kontejnmentu za podmínek vážné havárie. Čínský regulační úřad National Nuclear Safety Administration (NNSA) nedávno dokončil bezpečnostní přezkum designu reaktoru CAP1400.

Nyní společnost SNPTC čeká na chválení návrhu reaktoru CAP1400 od čínské státní rady, které by mělo být podle Wanga uděleno do konce tohoto roku. Příprava lokality pro demonstrační bloky, která se nachází zhruba 100 kilometrů od jaderné elektrárny Chaj-jang, je již v plném proudu. Výroba všech klíčových komponent pro reaktor a dalšího běžného zařízení včetně generátorů a turbín již začala.

Koncem roku 2015 bude mít Čína dohromady 53 jaderných bloků, které jsou buď v provozu, nebo se staví. Do konce roku 2020 by toto číslo mělo stoupnout na 88, uvedl Wang.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Původní čínský jaderný program počítal s tím, že většina nových jaderných bloků bude typu AP1000 (respektive CAP1000 což je stejný reaktor s vysokou lokalizací dodávek Číně). Nyní se však zdá, že Čína od tohoto plánu ustoupí, a to hlavně kvůli zpožděním. Jaderná elektrárna San-men je zpožděna již o dva roky a náklady na její výstavbu překročily původní rozpočet. Hlavním důvodem zpoždění jsou podle různých zdrojů problémy hlavně s dodávkami klíčových komponent a také ve špatném řízení projektu. A Westinghouse není sám. Podobné problémy má i Areva se svými reaktory EPR. Když pominu obrovské problémy v Evropě, tak i čínské bloky EPR v JE Tchaj-šan čelí dvouletému zpoždění a Čína už pravděpodobně další chtít nebude (maximálně ještě dva na dokončení čtyřblokového projektu elektrárny). Celkem se divím Velké Británii, že hodlá takto s reaktory EPR v Hinkley point C (a s plánovanými AP1000) riskovat.

    Nemůžu si pomoci, ale v oblasti výstavby nových jaderných bloků jsem spíše konzervativní. Revoluční cesta společnosti Westinghouse u reaktorů typu AP-1000 je velmi riskantní a očividně problémová. Americké reaktory nejsou nikde vyzkoušené v praxi. I to může být důvodem jejich opožděné výstavby. Tento projekt zahrnuje pouze pasivní systémy pro provoz bloku, nicméně kombinace aktivních a pasivních systémů se mi zdá jako lepší. Příkladem je např. evoluční vývoj jaderných reaktorů VVER-1200 od korporace Rosatom, které jsou podstatně méně problémové. Podnik dodržuje všechny svoje zakázky včas a v rámci stanoveného rozpočtu, což je pro mě jasným signálem.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..