Čína společně s Velkou Británií pracuje na financování centra jaderného výzkumu, které má být umístěno ve Spojeném království, v hodnotě 50 milionů liber. Spolupráci dne 21. září oznámili čínský vicepremiér Ma Kai a britský ministr financí George Osborne během 7. britsko-čínského ekonomického a finančního summitu, který se konal v Pekingu.

George_osborne_hi
Britský ministr financí Osborne (zdroj: wikipedia.org)

Britský ministr financí navíc oznámil dohodu o regionální spolupráci mezi britským hrabstvím Cumbria a čínskou provincií S‘-čchuan (pinyin: Sichuan) na prohlubování obchodních vztahů mezi čínskou provincií a severozápadní oblastí Anglie s vysokou koncentrací odborných znalostí v oblasti vyřazování jaderných elektráren z provozu a nakládání s radioaktivním odpadem. Ministr tyto dohody oznámil ve stejný den, kdy britská vláda schválila počáteční garance pro projekt jaderné elektrárny Hinkley Point C v objemu 3 miliard liber. Na projektu této elektrárny se kromě Francie podílí také Čína.

Britská výzkumná společnost National Nuclear Laboratory (NNL) dne 22. září oznámila, že se bude společně s čínskou společností China National Nuclear Corporation (CNNC) podílet na vedení projektu britsko-čínského výzkumného jaderného centra Joint Research and Innovation Centre (JRIC).

„Výzkumné centrum JRIC, které se bude zabývat projekty v celém spektru jaderného palivového cyklu, bude sloužit jako portál ke spolupráci britských společností a výzkumných organizací s jejich čínskými protějšky. Spolupracovat budou s cílem společného prospěchu v mnoha oblastech, jejich spolupráce má navíc podpořit výchovu expertů a dalších osob s vyšší úrovní dovedností v obou zemích,“ uvedla společnost NNL.

Během následujících měsíců budou společnosti NNL a CNNC spolupracovat na vytvoření programu pro vytvoření centra JRIC a rozvoji vztahů s britskými organizacemi včetně Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre (NAMRC), National Skills Academy for Nuclear (NSAN), Nuclear Innovation and Research Advisory Board (NIRAB) a s klíčovými univerzitami, které pracují v oblasti jaderného výzkumu.

Profesor Andrew Sherry, vedoucí výzkumný pracovník laboratoří NNL, ve svém blogu na webových stránkách Ministerstva energetiky a klimatických změn napsal, že existují velmi dobré důvody pro průzkum potenciálu nové generace jaderných technologií. „Je tu velký prostor pro vývoj nových jaderných reaktorových koncepcí včetně malých a modulárních reaktorů, které mohou poskytovat elektřinu a potenciálně i teplo, nebo ještě více pokročilých reaktorů, které mohou být poháněny přepracovaným použitým jaderným palivem, čímž by se velmi zefektivnilo využití uranového paliva a snížilo množství vytvářeného jaderného odpadu,“ uvedl. „Tento pokrok bude potřebovat cílený výzkum, sdružující univerzity, národní laboratoře a průmysl napříč celou Británií, který bude efektivně propojený s mezinárodním společenstvím.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..