Během třídenní návštěvy Pekingu, která proběhla na konci srpna, absolvoval íránský viceprezident Alí Akbar Sálehí rozsáhlá jednání s ředitelem čínského regulačního úřadu China’s Atomic Energy Authority – Sü Ta-čem (pinyin: Xu Dazhe), a s úředníky ze společnosti China National Nuclear Corporation (CNNC).

Arak-reactor
Íránský těžkovodní výzkumný reaktor Arak (zdroj: www.azernews.az)

Čína se zavázala, že bude hrát významnou úlohu při úpravách íránského výzkumného těžkovodního reaktoru Arak. Cílem je snížit výstup plutonia z 10 kilogramů na méně než 1 kilogram v souladu s akčním plánem Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA), který byl uzavřen v červenci letošního roku mezi Íránem a skupinou zemí P5+1 (USA, Spojené království, Francie, Rusko, Čína a Německo). Viceprezident Sálehí, který také stojí v čele íránské jaderné organizace Atomic Energy Organization of Iran (AEOI), uvedl: „Čína přijala vedoucí roli v pracovní skupině, která se bude zabývat úpravami a opravami reaktoru Arak. Kromě Číny se projektu zúčastní také Američané.“

Že se Spojené státy americké budou podílet na úpravách reaktoru, potvrdil také Íránský prezident Hasan Rúhání. „Jednou z otázek o které Írán a země P5+1 diskutovaly a na které se následně také dohodly, je úprava těžkovodního reaktoru Arak. Tato úprava bude provedena Čínou a jednou zemí ze skupiny P5+1, kterou budou pravděpodobně Spojené státy americké.“ Čína, Írán a USA si stanovily termín setkání v polovině září na generální konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která se bude konat ve Vídni.

Čína také prohlásila, že rovněž může pomoci Íránu postavit dva malé reaktory ACP100 o instalovaném výkonu 100 MWe. Viceprezident Sálehí uvedl, že záležitost byla dlouze projednána a očekává, že dohody bude dosaženo v nadcházejících měsících. Na samostatném setkání s úředníky společnosti CNNC Čína údajně uvítala spolupráci s Íránem na různých jaderných projektech, včetně plánů Teheránu exportovat svůj přebytečný obohacený uran do sousedních zemí.

Mluvčí íránské organizace AEOI Behruz Kamalvandi sdělil, že Čína je také ochotná poskytnout finanční prostředky na výstavbu velkých jaderných elektráren v Íránu. Dále řekl, že Írán chce v příštích 15 letech postavit nejméně 12 jaderných elektráren. Na závěr dodal, že Teherán by mohl do výstavby jaderných elektráren zapojit také evropské země, tedy aspoň do doby, než bude schopen stavět své vlastní jaderné elektrárny.

Viceprezident Sálehí plánuje budování jaderných elektráren s výkonem kolem 1 000 MWe, přičemž do 30 let je cíl postavit v Íránu 20 000 MWe jaderných kapacit. Írán již podepsal dohody s Ruskem o výstavbě dvou jaderných reaktorů o výkonu 1 000 MWe, sdělil viceprezident. Očekává, že Rusko zahájí výstavbu ještě v letošním roce. Viceprezident Sálehí podle svých slov doufá, že během příštích 3-4 let by mohly začít práce na čtyřech nových jaderných blocích.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..