Společnost ARAKO dodala šoupátka pro 1. etapu výstavby největšího ropného terminálu PERN v Polsku. V předchozích týdnech bylo postupně dodáno 22 kusů uzavíracích šoupátek o jmenovité světlosti DN 800 a jmenovitém tlaku 16 barů. Celková částka kontraktu činila téměř 500 tis. EUR. Tato společnost se v minulosti podílela na výstavbě československých jaderných elektráren a dodnes patří k významným dodavatelům armatur pro jaderný průmysl.

šoupátka DN 800 společnosti Arako
Šoupátka DN 800 společnosti ARAKO – největší šoupátka, jaké kdy tato společnost vyrobila. (Zdroj: ARAKO)

V současné chvíli jsou již šoupátka nainstalována na potrubí terminálu v námořním přístavu v Gdaňsku, který má sloužit k překládce a skladování ropy, pohonných hmot a chemických výrobků.

„Velmi si ceníme spolupráce s firmami PSJ Hydrotranzit a IDS-BUD S. A., jejichž sdružení zajišťuje projektovou a technickou část první etapy projektu PERN. V té se buduje celkem 6 ocelových ropných nádrží, každá s kapacitou 62 500 m3,“ uvádí vedoucí prodeje společnosti ARAKO Radmila Zamykalová, zodpovědná za projekt. „Věříme, že se budeme společně s partnery podílet také na výstavbě druhé etapy, kdy bude instalováno dokonce 10 zásobníků ropy.“

Šoupátka DN 800 PN 16 jsou největšími armaturami, jaké kdy byly v podniku ARAKO vyrobeny. Šoupátka byla vyrobena z litého uhlíkového materiálu, který je vhodný pro teploty od -29 °C. Ovládání šoupátka zajišťuje kombinace převodovky a elektropohonu.  Šoupátka jsou vybavena ventilem pro pojištění přetlaku v prostoru nad klínem a současně také drenážním ventilem pro proplachování vnitřních částí. Vřeteno je chráněno transparentním krytem s označením jednotlivých poloh otevření resp. uzavření šoupátka.  Výška armatury činí 4 metry!

Pro ARAKO představovala účast na tomto mimořádném projektu výzvu, na kterou společnost adekvátně zareagovala a dokázala tak, že stále patří mezi klíčové evropské hráče v oblasti průmyslových armatur pro petrochemii.

 

Výstavba ropného terminálu PERN probíhá v přístavu polského Gdaňsku na ploše téměř 30 hektarů a celkové investice dosáhnou částky cca 5.369 mil. CZK. Hlavním investorem projektu je PERN Przyjaźń S.A., vedoucí společnost v oblasti přepravy ropy na polském trhu. Dodavatelem projektu se stalo slovensko-polsko-ukrajinské konsorcium včele s lídrem, firmou IDS-BUD.

Délka výstavby byla stanovena na 32 měsíců a její součástí jsou technologické instalace příslušných potrubí, čerpací stanice na ropu a také na požární vodu, včetně kompletního protipožárního systému, administrativně – technické zázemí, čistička odpadních vod a veškerá infrastruktura. Realizace první etapy bude dokončena ještě letos, druhá etapa výstavby bude dovršena v roce 2018.

ARAKO spol. s r.o. (ČR) – výrobce průmyslových armatur pro jadernou energetiku, tepelnou energetiku, chemický, petrochemický průmysl a plynárenství.  Armatury společnosti ARAKO se vyvážejí do mnoha zemí po celém světě, například do Německa, Rakouska, Slovenska, Indie, Číny, Ruska, Velké Británie. Od roku 2007 je majitelem společnosti ARAKO spol. s r. o. akciová společnost Atomenergomash (RF) – energeticko-strojírenská divize ruské státní korporace Rosatom.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..