Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) oficiálně stáhl žádost o kombinovanou licenci na výstavbu a provoz (construction and operating licence – COL) pro třetí blok jaderné elektrárny Grand Gulf, kterou vlastní společnost Entergy. Účinnost rozhodnutí platí ode dne 22. září. Blok měl obsahovat reaktor typu ESBWR – (Economic Simplified Boiling Water Reactor) od společnosti GE-Hitachi.

ESBWR-cutaway_844x680
Řez elektrárnou s reaktorem ESWBR (zdroj: www.ecomagination.com)

V roce 2007 vydal úřad NRC předběžné lokální povolení (Early Site Permit – ESP) pro JE Grand Gulf. V roce 2008 společnosti Entergy a NuStart podaly žádost o kombinovanou licenci COL. Nicméně v lednu 2009 odložila společnost Entergy práce na neurčito a požádala o dočasné pozastavení přezkumu žádosti o kombinovanou licenci COL. O kompletní stažení žádosti požádala společnost Entergy úřad NRC v únoru letošního roku.

Úřad NRC udělil první kombinovanou licenci COL pro reaktor typu ESBWR v květnu letošního roku, a to konkrétně pro třetí blok jaderné elektrárny Fermi vlastněný společností DTE Energy. Společnost DTE Energy dlouho usilovala o licenci pro svůj plánovaný třetí blok JE Fermi umístěný nedaleko Detroitu, ale kvůli požadavkům „obezřetného investora“, které ovlivňují veřejně obchodující firmy, se společnost dosud k postavení elektrárny nezavázala. Úřad NRC aplikoval do procesu licencování několik post-fukušimských ustanovení. Ta zahrnují specifické opatření ke zmírnění případných nehod a ustanovení pro používání bazénu s použitým palivem. Počáteční plán obsahuje požadavky na lepší havarijní plány a postupy havarijní připravenosti.

Zvláštní pozornost byla věnována systému vysoušení páry. Úřad NRC bude v důsledku otázek, které vyvstaly během přezkumu návrhu reaktoru ESBWR, vyžadovat sledování a analýzu výkonu systému pro vysoušení páry během celého procesu spouštění. V lednu 2014 společnost GE-Hitachi zaplatila na vyrovnání s americkým Ministerstvem spravedlnosti (US Department of Justice – DoJ) 2,7 milionů dolarů (65,7 milionů korun), díky čemuž bylo ukončeno vyšetřování obvinění, že společnost učinila nepravdivá prohlášení a skrývala zjištěné nedostatky v návrhu systému na vysoušení páry. Společnost GE-Hitachi obvinění popřela. Ministerstvo DoJ prohlásilo, že nedošlo k určení odpovědnosti.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

3 Comments

    Reaktor ESBWR měl být další alternativou mezi reaktory generace III+. Jeho evropská verze (EUBWR) je stále ještě plánovaná v některých evropských lokalitách. Nicméně se jeví jako pravděpodobnější, že objednatelé nakonec zvolí jinou technologii. Nabízí se americké AP-1000 nebo francouzské EPR, jejichž výstavba však neprobíhá zrovna podle plánů. Dále přichází v úvahu ruské reaktory VVER-1200. Spouštění prvního zástupce těchto reaktorů má být zahájeno ještě před koncem letošního roku. Dalším aspektem volby by mohla být délka výstavby a plnění sjednaných podmínek ze strany dodavatele. U ruských reaktorů jsou očividně menší problémy, než u projektů společností Westinghouse a Areva.

    Myslím, že evropské státy by měly vsadit na osvědčené spolehlivé technologie. Pokud se některá země pustí do výstavby jaderné elektrárny, předpokládám, že je tato elektrárna v zemi potřebná, a proto je nutné, aby byl projekt realizován včas. Když jmenujeme konkrétně například ruský reaktor VVER-1200 nacházející se v JE Novovoroněž, ten má dosáhnout první kritičnosti podle plánu na konci letošního roku. Tento blok je jedním z mála bloků na celém světě, jehož výstavba probíhá podle původního harmonogramu a bez velkých zpoždění. Upřimně si nedokážu představit, že by při rozšiřování našich českých elektráren nastala několikaletá zpoždění jako je tomu u finské JE Olkiluoto nebo u francouzské JE Flamanville.

    Americký jaderný průmysl, zdá se, tak nějak skomírá. Zatímco Čína, Rusko, Spojené arabské emiráty a další chrlí jeden blok za druhým, Amerika (a celkově západní svět) spíš bloky uzavírá a ruší nové projekty. Ani s exportem jaderných technologií už to není tak slavné. Obrovskou šanci měly USA v Číně, která původně plánovala založit svůj jaderný program na amerických reaktorech AP1000 (respektive CAP1000 což je AP1000 s vysokou lokalizací zakázek v Číně). Po zpoždění při jejich výstavbě se ale nyní zdá, že se spíš vydá cestou vlastních reaktorů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..