V závodě na konverzi uranu Metropolis společnosti Honeywell ve státe Illinois byla obnovena plná produkce. Zastavení produkce způsobil objevený únik hexafluoridu uranu (UF6) na začátku srpna letošního roku. Únik byl způsoben přetlakem systému, na kterém byla v té době prováděna údržba.

honeywell
Závod na přepracovávání uranu Metropolis (zdroj: wkms.org)

Společnost Honeywell uvedla, že dokončila vyšetřování hlavních příčin úniku, který nastal 1. srpna letošního roku. Výsledky šetření poté společnost poslala americkému regulačnímu úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC). Následně byla zavedena řada opatření, která mají takovémuto uniku v budoucnu zabránit, uvedla společnost v tiskovém prohlášení.

Při incidentu uniklo necelých 5,5 kilogramu UF6, který se následně při styku se vzduchem přeměnil na 1,1 kilogramu kyseliny fluorovodíkové. Společnost Honeywell uvedla, že uniklý UF6 byl v kapalném stavu a jeho objem by se dal přirovnat k 4 čajovým šálkům. Stát Illinois vyžaduje po závodu ohlášení jakéhokoliv úniku kyseliny fluorovodíkové, který by byl větší než 45,4 kilogramů.

Ve dnech, které následovaly po úniku, regulační úřad NRC inicioval speciální inspekci, která měla za úkol prošetřit sled událostí předcházející úniku. Při inspekci úřad NRC rovněž zkoumal, zda společnost Honeywell dodržela postupy ke zmírnění úniku a k informování místních i státní agentur, navíc ověřovala prvotní hlášení společnosti, podle kterého zůstal únik v rámci areálu závodu. Další věcí, na kterou se inspekce zaměřila, bylo posouzení výkonnosti detekčních systémů a systémů na odběry vzorků.

Společnost Honeywell prohlásila, že bude i nadále všechny své snahy vynakládat na bezpečný provoz zařízení. Pokračovat bude i ve vyhodnocování nehody, aby mohla zavést další opatření pro zlepšení provozní bezpečnosti.

Únik malého množství materiálu utrpěl závod Metropolis také v říjnu 2014. Způsoben byl mechanickou závadou na zařízení. Produkce byla tehdy obnovena v polovině listopadu poté, co regulační úřad NRC schválil kroky, které společnost zavedla k posílení nouzových postupů a cvičení. Na počátku letošního roku závod Metropolis podstoupil plánovanou prodlouženou tříměsíční odstávku na údržbu zařízení.

Metropolis je jediným provozovaným zařízením na konverzi uranu v USA. Vlastníkem a provozovatelem zařízení je společnost Honeywell. Závod přepracovává práškový oxid uranu na plynný UF6, který je vhodný pro obohacování. Produkt je na trh uváděn společností Converdyn, která je společným podnikem společností Honeywell a General Atomics.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..