Na prvním bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang (pinyin: Changjiang) začalo zakládání paliva do aktivní zóny reaktoru. Jaderná elektrárna Čchang-ťiang se staví v čínské jižní ostrovní provincii Chaj-nan (pinyin: Hainan). První blok elektrárny má podle očekávání vstoupit do komerčního provozu ještě v tomto roce.

Changjiang 1 fuel loading - 460 (CNNC)
Zakládání paliva na prvním bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang (zdroj: World Nuclear News)

První palivové soubory byly do aktivní zóny reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang vloženy dne 26. srpna, oznámila společnost China National Nuclear Corporation (CNNC). Na přípravné práce pro zakládání paliva dohlíželi zástupci čínského regulačního úřadu National Nuclear Security Administration (NNSA).

Společnost CNNC uvedla, že operace založení všech 121 palivových souborů do aktivní zóny tlakovodního reaktoru CNP-600 o výkonu 650 MWe zabere zhruba 2-3 dny. Dokončení operace založení paliva do reaktoru znamená, že blok oficiálně vstoupil do provozní fáze, uvedla firma.

Prvotní povolení pro výstavbu jaderné elektrárny Čchang-ťiang bylo uděleno čínským úřadem National Developmental and Reform Commission v červenci roku 2008. Přípravné práce v lokalitě začaly v prosinci stejného roku. Samotná výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Čchang-ťiang, za což se považuje odlití betonu základové desky bloku, začala 25. dubna 2010. Výstavba druhého bloku elektrárny byla zahájena dne 21. listopadu téhož roku. První blok elektrárny by měl být spuštěn na konci letošního roku, spuštění druhého bloku se chystá na rok 2016.

Elektrárna, která je stavěna v blízkosti města Choj Mej Tchung (pinyin: Hoi Mei Tong) v provincii Chaj-nan, je společným podnikem společností CNNC (51 %) a China Huaneng Group (49 %). Po dokončení se má elektrárna sestávat ze čtyř bloků, přičemž bloky tři a čtyři budou obsahovat buď reaktor typu CNP-650, nebo ACP-600. Výstavba těchto dvou bloků má začít na počátku roku 2018.

Společnost CNNC uvedla, že ostrovní provincie Chaj-nan v posledním roce trpěla na nedostatek elektrické energie, avšak situace se zlepší, jakmile bude první blok jaderné elektrárny Čchang-ťiang připojen k síti. Společnost dále podotkla, že jakmile budou první dva bloky jaderné elektrárny Čchang-ťiang v provozu, bude se elektrárna podílet na dodávkách elektřiny v provincii Chaj-nan z 30 %.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..