Na prvním stavěném bloku s reaktorem typu AP1000 v jaderné elektrárně Vogtle ve státě Georgia v USA začala instalace panelů kontejnmentové budovy. Kontejnmentová budova bude po dokončení obklopovat kontejnmentovou nádobu bloku.

Vogtle 3 building panel installation - 460 (Georgia Power)
Stavba kontejnmentové budovy (zdroj: World Nuclear News)

Majitel elektrárny, společnost Georgie Power, dne 19. srpna oznámil, že instalováno bylo prvních 6 z celkových 160 ocelových panelů kontejnmentové budovy. Každý z těchto panelů váží více než 10 tun a po svém usazení bude naplněn betonem.

Po dokončení bude kontejnmentová budova poskytovat strukturální oporu pro krizové nádrže se zásobou chladící vody, a zároveň bude chránit kontejnmentovou nádobu, ve které je umístěn reaktor a s ním související zařízení.

Začátkem tohoto měsíce společnost Georgie Power také oznámila usazení modulu CA01, který je nejtěžším modulem, který bude na elektrárně instalován. Ocelový modul s označením CA01 váží více než 1031 tun, na výšku měří 21 metrů a široký je 23 metrů. Umístěny do něj budou oba parogenerátory bloku a další zařízení.

Dne 18. srpna komise Georgia Public Service Commission (PSC) ověřila a schválila investice v hodnotě 169 milionů dolarů na kapitálových a stavebních nákladech, které předložila společnost Georgie Power jako součást své poslední monitorovací zprávy výstavby jaderné elektrárny Vogtle. Komise PSC státu Georgie prověřuje každých šest měsíců všechny náklady spojené s projektem. Dosud ověřila a schválila všechny náklady, které společnost Georgie Power od začátku projektu předložila. Na konci minulého roku dosahovaly investice společnosti Georgia Power do projektu dohromady zhruba 2,96 miliardy dolarů.

V jaderné elektrárně Vogtle jsou nyní stavěny dva bloky s reaktory typu AP1000, které se po svém dokončení přidají ke dvěma stávajícím tlakovodním reaktorům jiného typu. Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v březnu roku 2013, do provozu by měl blok podle očekávání vstoupit někdy v polovině roku 2019. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle se staví od listopadu 2013. Jeho dokončení se očekává v polovině roku 2020. Dva bloky s reaktory AP1000 se v USA staví ještě v jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně. Další čtyři bloky s reaktory typu AP1000 se staví v čínských jaderných elektrárnách San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Všechny čtyři čínské bloky s reaktory typu AP1000 mají být do provozu uvedeny do konce roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..