Švýcarská společnost Gösgen-Däniken AG (KKG) dne 17. srpna odstavila jednoblokovou jadernou elektrárnu Gösgen s tlakovodním reaktorem. Důvodem odstávky je únik vody v nejaderné části elektrárny – na sekundárním okruhu. Jaderná elektrárna Gösgen je jednou ze čtyř švýcarských jaderných elektráren, přičemž nyní jsou všechny odstaveny kvůli opravám nebo údržbě.

images
JE Gösgen (zdroj: www.isoe-network.net)

Společnost KKG uvedla, že událost nemá žádný vliv na životní prostředí a že švýcarský regulační úřad Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI) byl o odstávce informován. Regulační úřad ENSI události na JE Gösgen předběžně přidělil úroveň nula na mezinárodní stupnici jaderných událostí.

Druhý blok jaderné elektrárny Beznou nacházející se v kantonu Aargau byl kvůli opravám odstaven 14. srpna. Provozovatel elektrárny, společnost Axpo, uvedl, že práce na tlakovodním reaktoru mají být podle plánu dokončeny 24. prosince letošního roku. Práce na bloku budou zahrnovat i rozsáhlé ultrazvukové zkoušky tlakové nádoby reaktoru.

První blok jaderné elektrárny Beznau s tlakovodním reaktorem zůstává odstaven poté, co společnost Axpo v červenci letošního roku zjistila náznaky vad v tlakové nádobě reaktoru. Nyní pracovníci na reaktorové nádobě provádí ultrazvukové zkoušky jako součást doporučení v souvislosti s náznaky vad v tlakových nádobách reaktorů v belgických jaderných elektrárnách, uvedla asociace západoevropských jaderných regulátorů Western European Nuclear Regulators‘ Association (Wenra). Švýcarský regulační úřad oznámil, že první blok jaderné elektrárny Beznau bude vyžadovat ještě další posouzení, než se bude moci navrátit do provozu z probíhající plánované odstávky.

Jaderná elektrárna Beznau, která do provozu vstoupila v roce 1969, je v současnosti nejstarší provozovanou jadernou elektrárnou na světě. Mnozí ekologičtí aktivisté vedou kampaň pro její uzavření. Švýcarská národní rada, což je dolní komora švýcarského parlamentu, hlasovala pro uzavření elektrárny v roce 2031.

Na jaderné elektrárně Leibstadt s varným reaktorem probíhá od 10. srpna plánovaná odstávka. Do provozu se má elektrárna navrátit nejdříve 15. září.

Jaderná elektrárna Mühleberg u města Bern obsahující varný reaktor v současné době také podstupuje plánovanou čtyřtýdenní odstávku na údržbu a výměnu jaderného paliva. Blok je odstaven od 3. srpna.

Jaderná energetika se podílí na švýcarských dodávkách elektrické energie z 36 %. Země musí velké množství elektřiny také dovážet. V roce 2011 švýcarská federální vláda rozhodla, že postupně odstaví všechny jaderné elektrárny kvůli obavám, které vznesla nehoda v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..