Dne 4. srpna byla na druhém bloku jaderné elektrárny Chaj-jang (pinyin: Haiyang) v čínské provincii Šan-tun (pinyin: Shandong) nainstalována vrchní část kontejnmentové nádoby. Dokončen tak byl další stavební milník v projektu výstavby reaktoru AP1000.

Haiyang 2 dome installation - 460 (SNPTC)
Usazování kopule kontejnmentu na druhém bloku čínské jaderné elektrárny Chaj-jang (zdroj: World Nuclear News)

Během operace trvající tři a čtvrt hodiny byla kopule kontejnmentu – měřící asi 40 metrů v průměru; vysoká 11,5 metrů a vážící přibližně 790 tun – zvednuta pomocí jeřábu a usazena na své místo na vrchol čtvrtého prstence kontejnmentové budovy. Instalace kopule kontejnmentu označuje konec hlavních stavebních prací na jaderném ostrově bloku, ohlásila státní korporace State Nuclear Power Technology Corporation (SNPTC).

Kontejnmentová nádoba je vysoce odolná, samonosná ocelová konstrukce s tloušťkou stěny téměř 4,5 centimetru a průměrem 39,6 metrů. Prstencové části a kopule kontejnmentové nádoby jsou zhotoveny z ocelových plátů předem vytvořených ve výrobním zařízení mimo staveniště elektrárny. Tyto pláty jsou následně odeslány na staveniště elektrárny k montáži a instalaci pomocí vysokokapacitního jeřábu.

Dalším a posledním modulem k montáži bude kontejnmentová nádrž na vodu, která dává bloku s reaktorem AP1000 jeho typický tvar. Tato velká kulatá komponenta je hlavní součástí bezpečnostních systémů reaktoru AP1000. Bude zde uschováno kolem 3 000 metrů krychlových vody, která je v případě nouzové situace, kdy by mohlo dojít k přehřátí reaktoru, připravena k vypuštění na povrch kontejnmentové nádoby, kde se následně odpaří. Odpařením vody se má docílit ochlazení celého systému. Voda může být rovněž směřována na doplnění bazénu použitého paliva, zatímco samotná nádrž může být doplňována z jiného uložiště vody kdekoliv v oblasti elektrárny.

Výstavba reaktorů AP1000 v JE Chaj-jang je vedena společností Shandong Nuclear Power Company, ve spolupráci s korporacemi SNPTC a China Nuclear Energy Construction Corp. Korporace SNPTC má hlavní roli při transferu znalostí a technologií od dodavatele elektrárny, firmy Westinghouse.

Kromě dvou bloků s reaktory AP1000 od firmy Westinghouse stavěných v jaderné elektrárně Chaj-jang se budují ještě další dva reaktory tohoto typu v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) v provincii Če-ťiang (pinyin: Zhejiang). První blok jaderné elektrárny San-men má být prvním blokem s reaktorem AP1000 v provozu. Všechny čtyři čínské reaktory AP1000 mají být podle plánu uvedeny do provozu do roku 2016.

Čtyři reaktory AP1000 se v současné době staví také ve Spojených státech amerických – po dvou v jaderných elektrárnách Vogtle a Summer – zatímco další tři reaktory AP1000 jsou navrhovány pro lokalitu Moorside ve Spojeném království.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..