Společnost Vattenfall dne 24. srpna předložila žádost o likvidaci jaderné elektrárny Krümmel nacházející se v severoněmeckém státě Šlesvicko-Holštýnsko.

KKW-Krümmel-Bild_Greenpeace
JE Krümmel (zdroj: www.eid-aktuell.de)

Švédská společnost dnes oznámila, že žádost předložila k německému Ministerstvu energetiky, zemědělství a venkovských oblastí v Kielu.

Dalším krokem bude předložení zprávy o bezpečné likvidaci elektrárny, která je podle slov společnosti Vattenfall důležitým prvkem schvalovacího procesu na vyřazení elektrárny z provozu a její likvidaci. Zpráva bude popisovat celý průběh likvidačních prací v elektrárně, který potrvá 15-20 let. Kromě této zprávy zahrnuje schvalovací proces také veřejné konzultace a posouzení vlivu na životní prostředí.

Ve svém prohlášení ministerstvo uvedlo, že likvidace jaderné elektrárny Krümmel může začít pouze tehdy, až budou splněny všechny požadavky a společnost Vattenfall obdrží patřičná povolení. Do té doby bude veškeré použité palivo z elektrárny uskladněno v meziskladu v areálu elektrárny. Očekává se, že společnost Vattenfall obdrží veškerá potřebná povolení pro likvidaci elektrárny na konci roku 2018. Samotná likvidace pak zabere pravděpodobně více než 15 let.

Jaderná elektrárna Krümmel s jedním varným reaktorem o výkonu 1260 MWe je ve společném vlastnictví společností Vattenfall a E.ON. Elektrárnu provozovala společnost Vattenfall, přičemž k síti byla poprvé připojena v roce 1983. V roce 2007 elektrárna utrpěla rozsáhlý požár transformátoru. Po opravách byla opět uvedena do provozu v červnu 2009. Následující měsíc ale byla znovu odstavena kvůli poruše na transformátoru. V jaderné elektrárně Krümmel pracoval jeden z osmi starších německých reaktorů, kterým federální vláda zrušila provozní licence krátce po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011.

Mezi elektrárnami, kterým byla zrušena provozní licence, je i jaderná elektrárna Brunsbüttel, která je vlastněna z 33 % společností E.ON a z 66 % společností Vattenfall. O likvidaci této elektrárny zažádala společnost Vattenfall na konci roku 2012, nyní probíhá schvalovací proces. Tato elektrárna byla také kvůli problémům v distribuční části zařízení mimo provoz od roku 2007.

Výkonný ředitel německé dceřiné firmy společnosti Vattenfall – Vattenfall Europe Nuclear Energy – Pieter Wasmuth uvedl: „Schvalovací proces na likvidaci jaderné elektrárny Brunsbüttel nám slouží jako zdroj zkušeností. Zkušenosti, které jsme z něho již získali, budou aplikovány na schvalovací proces likvidace jaderné elektrárny Krümmel. Díky tomu předpokládáme, že zprávu o bezpečnosti likvidace elektrárny budeme schopni předložit již v následujících měsících.“

V květnu letošního roku podepsaly společnosti Vattenfall a E.ON dohodu o spolupráci při vyřazování z provozu a likvidaci jejich společně vlastněných jaderných elektráren v Německu. Společnosti uvedly, že jejich dohoda má za cíl provést likvidaci jejich společně vlastněných elektráren co nejekonomičtěji.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..