Skupina ruských podniků pod vedením Palivové společnosti TVEL zakončila etapu kontrolních prací, která předchází zahájení průmyslové výroby paliva MOX v Ruské federaci. Testovací montáž prvního zkušebního vzorku palivové kazety pro reaktor BN-800 na bázi rychlých neutronů, byla úspěšně uskutečněna ve městě Železnogorsku (Krasnojarský kraj) v podniku Gorno-chimičeskij kombinat.

IMG_3573v
První palivové kazety se směsným palivem pro reaktor BN-800, které byly vyrobeny podnikem NIIAR v Dimitrovgradu v rámci zkušební výroby, která v současnosti přechází na průmyslovou. (Zdroj: Rosatom)

Rychlý reaktor BN-800 má být podle plánu spuštěn na Bělojarské jaderné elektrárně ve Sverdlovské oblasti v druhém pololetí roku 2015. Jde o poslední stupeň vývoje komerčních rychlých reaktorů, které bude představovat typ BN-1200.

Reaktory na bázi rychlých neutronů výrazně rozšiřují palivovou základnu jaderné energetiky a zároveň minimalizují objem radioaktivního odpadu v rámci snahy o uzavření jaderného palivového cyklu. V uzavřeném palivovém cyklu je použité jaderné palivo přepracováno a získaný uran a plutonium jsou využity pro opětovnou výrobu paliva. Jde o směs oxidů uranu a plutonia, takže palivo je označované jako MOX z anglického mixed-oxide fuel.

Od roku 2012 se vedení projektu výroby MOX paliva v Rusku ujala Palivová společnost TVEL. Ta pokrývá 17 % v oblasti služeb fabrikace palivových souborů a na trhu s obohacovacími službami zaujímá 36% podíl. Palivová společnost TVEL zásobuje jaderným palivem všechny české jaderné reaktory (čtyři energetické na jaderné elektrárně Dukovany, dva na Temelíně, dále dva výzkumné v Řeži a jeden školní).

„Česko-ruská společnost ALVEL aktivně spolupracuje se společností TVEL především  v České republice. Podílí se na nedestruktivních zkouškách palivových souborů pro JE Temelín a dále na vývojových pracích, spojených s modernizací palivového cyklu reaktorů VVER,“ řekl ing. Josef Běláč, výkonný ředitel společnosti ALVEL.

Na projektu reaktoru BN-800 se dodavatelsky podílely i české firmy. Armaturka ARAKO dodala 1354 kusů speciálních armatur a čerpadlářská SIGMA GROUP dodala čerpadla pro automatické hasicí systémy bloku.

 

BN-800 je reaktor na bázi rychlých neutronů chlazený sodíkem. Jeho účelem je definitivně dopracovat technologii rychlých reaktorů s využitím směsného paliva pro komerční typ rychlého reaktoru. Završením vývoje bude reaktor BN-1200, jehož investiční náklady budou srovnatelné se současnými tlakovodními reaktory typu VVER. Instalovaný výkon bloku činí 864 MWe.

Palivová společnost Rosatomu TVEL je součástí vertikálně integrované struktury ruského jaderného průmyslu. TVEL zastřešuje výrobní a výzkumné činnosti související s fabrikací paliva, separačně-sublimačním komplexem, stejně jako podniky pro výrobu plynových centrifug a souvisejícího zařízení. Palivová společnost TVEL byla založena kvůli dosažení optimální struktury řízení podniků počáteční fáze jaderně-palivového cyklu a zvýšení efektivity činností a konkurenceschopnosti na globálních trzích. Jaderné palivo TVEL využívá každý šestý reaktor ve světě, včetně českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Všech devět českých reaktorů (šest komerčních, dva výzkumné a jeden univerzitní) pracuje v současné době na ruské palivo. První smlouva na dodávku jaderného paliva byla provedena před více než čtvrt stoletím.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..