Plánovaná odstávka prvního bloku v jaderné elektrárně Temelín končí, elektrickou energii začnou do sítě dodávat opět oba dva bloky pravděpodobně od pátku. Tuto informaci sdělil ČTK dne 24. srpna vedoucí útvaru komunikace elektrárny Petr Šuleř. Krátce před nedělní půlnocí byla na prvním výrobním bloku obnovena v reaktoru štěpná reakce. Jeho výkon je zatím na minimální úrovni. Vzhledem k výsledkům několika testů by mělo připojení zdroje k přenosové soustavě proběhnout během několika dnů.

Temelin4veze
Jaderná elektrárna Temelín (zdroj: ekonomicky-denik.cz)

Kromě výměny paliva byla energetiky mimo jiné zkontrolována chladicí věž a také byla dokončena opatření vyplývajících ze zátěžových testů Evropské unie. První blok byl odstaven dne 10. července, jeho odstávka by měla skončit podle plánu. Druhý temelínský blok zahájil svoji letošní odstávku pro výměnu paliva 17. dubna. Po opravách se definitivně vrátil do provozu až 19. srpna. Oba výrobní bloky byly během léta zároveň odstaveny kvůli poruchám v nejaderné části neplánovaně na 27 dní.

Šéf temelínských fyziků Daniel Ernst řekl pro ČTK: „Reaktor prvního bloku byl spuštěn přibližně půl hodiny před půlnocí. Teď pracujeme na fyzikálních testech spouštění, při nichž ověřujeme chování aktivní zóny a paliva po odstávce.“

Na prvním bloku proběhla výměna čtvrtiny paliva, dále pak řada náročných kontrol a úprav. Zaměstnanci a dodavatelé vše zvládli podle plánu – za šest a půl týdne. Bohdan Zronek, ředitel elektrárny, přesto ale plánuje změny. Uvedl: „Odstávku prvního bloku zvládáme v plánovaném harmonogramu, ale v průběhu léta jsme narazili na řadu neplánovaných činností. To považuji za zbytečné a teď nás čeká řešení, jak tomu v budoucnu předejít.“

Kdy proběhne proces spuštění bloku, rozhodnou výsledky fyzikálních testů. Jakmile všechny potvrdí možnost bezpečného spuštění prvního výrobního bloku JE Temelín, bude celá elektrárna připojena do sítě. Předpokládá se, že se tak stane do konce tohoto týdne.

Druhý blok temelínské jaderné elektrárny je ve standardním provozu. Jeho výroba byla díky výměně nízkotlakých dílů turbín navýšena o více než 20 MWe.

Výrobu elektrické energie zahájila Jaderná elektrárna Temelín v prosinci roku 2000. V současnosti je v České republice největším zdrojem elektrické energie. Svou produkcí pokrývá 20 % české spotřeby. V letošním roce zatím elektrárna vyrobila 8,07 miliardy kilowatthodin elektrické energie. JE Temelín letos vzhledem k prodloužení odstávky druhého výrobního bloku nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny, které dosáhla v roce 2012, kdy vyrobila 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..