V trvale odstavené jaderné elektrárně Ignalina v Litvě bylo zahájeno studené testování – jedna z prvotních fází procesu uvedení do provozu – nových zařízení pro nakládání s pevným jaderným odpadem a jeho skladování (Solid Waste Management and Storage Facilities – SWMSF).

NUC_8_Aerial-photo-of-INPP_4
Areál odstavené jaderné elektrárny Ignalina (zdroj: www.tractebel-engineering-gdfsuez.com)

Dne 25. srpna se v elektrárně konala ceremonie u příležitosti zahájení studených testů. Mimo jiných se jí zúčastnili: generální ředitel litevského státního podniku Ignalina Nuclear Power Plant Darius Janulvičius, litevský ministr energetiky Rokas Masiulis, výkonný ředitel společnosti Nukem Technologies Jean Maurer a vedoucí jaderné bezpečnosti z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) Vince Novak.

Cílem těchto studených zkoušek je otestovat vybavení a operační systémy zařízení bez použití radioaktivního odpadu, aby bylo prokázáno, že splňují všechny konstrukční, operační a bezpečnostní požadavky. Testy mají být podle plánů dokončeny v příštím roce, po nich budou pokračovat horké zkoušky s použitím radioaktivního odpadu, které budou probíhat až do roku 2017. Plný provoz zařízení bude zahájen následovně.

Zařízení na skladování pevného jaderného odpadu se postarají o všechen pevný radioaktivní odpad z provozu a likvidačních prací v jaderné elektrárně Ignalina, která při svém provozu produkovala téměř 70% celkové elektrické energie v zemi. Bude jimi zpracováno přibližně 120 000 kubických metrů radioaktivního odpadu s krátkým a středně dlouhým poločasem rozpadu, jenž je v současné době uskladněn v prostorách elektrárny Ignalina. Zařízení budou používána pro charakterizaci, třídění, zpracování a skladování pevného radioaktivního odpadu nahromaděného v průběhu provozu a při likvidaci elektrárny. Pevný jaderný odpad bude v zařízení uskladněn na dobu 50 let.

Zařízení SWMSF jsou umístěna na dvou oddělených místech. Zařízení na nakládání pevného jaderného odpadu bylo postaveno vedle existující budovy dočasného úložiště jaderného odpadu v areálu elektrárny Ignalina. Zařízení pro zpracování a uskladnění pevného jaderného odpadu byla postavena na novém místě v blízkosti elektrárny, které sousedí s dočasným úložištěm použitého paliva.

Jaderná elektrárna Ignalina podepsala smlouvu se společností Nukem v listopadu 2005 pro návrh, konstrukci a uvedení do provozu zařízení SWMSF. Projekt je financován z fondu Ignalina International Decommissioning Support Fund, který je spravován bankou EBRD.

Generální ředitel společnosti Ignalina Nuclear Power Plant Darius Janulvičius ve svém prohlášení sdělil: „Uvedením zařízení pro nakládání s pevnými jadernými odpady a jejich skladování do provozu vyvinula JE Ignalina chytrou, bezpečnou a dobře promyšlenou infrastrukturu pro nakládání s radioaktivním odpadem. Tato zařízení jsou unikátní a jediná v celém regionu.“

Litva souhlasila s odstavením obou bloků jaderné elektrárny Ignalina se reaktory RBMK-1500 sovětské konstrukce, jako s podmínkou pro vstoupení země do Evropské unie. První blok byl odstaven v roce 2004 a druhý blok ukončil svůj provoz v roce 2009. Lehkovodní grafitem moderované reaktory byly do provozu uvedeny v roce 1983, respektive v roce 1987.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..