V Jaderné elektrárně Dukovany dnes začíná nejdelší odstávka letošního roku. Téměř dva měsíce bude odstaven první výrobní blok elektrárny, a to kvůli výměně pětiny jaderného paliva, kontrolám a opravám. Rovněž bude pracovníky prověřen stav tlakové nádoby reaktoru. Tato kontrola se provádí každých osm let. Tyto informace sdělil dne 26. srpna pro ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Podle plánu by měla být výroba elektrické energie v tomto bloku obnovena přesně za dva měsíce, tedy dne 26. října.

DMK247210_dukovany41
JE Dukovany (zdroj: idnes.cz)

Mluvčí Bezděk uvedl: „V průběhu odstávky budou také dokončeny všechny kontroly a opatření nutná pro zajištění povolení k dalšímu dlouhodobému provozu.“ V nejbližší době totiž musí společnost ČEZ požádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o novou licenci na provozování prvního dukovanského bloku; stávající desetiletá licence vyprší 31. prosince. Licenci pro provoz druhého bloku JE Dukovany má společnost ČEZ do konce příštího roku. Zbývající dva bloky mají oba povolení platné do 31. prosince 2017.

Dnes v poledne začali energetici snižovat výkon prvního bloku. První turbína v tomto bloku byla odpojena v 15:06, druhá následně o tři hodiny později.

Mezi nejvýznamnější činnosti plánované během odstávky patří kontrola tlakové nádoby reaktoru. Bezděk blíže uvedl: „Pro její provedení je nutné vyvézt jaderné palivo z aktivní zóny reaktoru a všechny technické komponenty tak, aby byla tlaková nádoba reaktoru zcela prázdná.“ Pětina paliva pak bude vyměněna za čerstvé.

Mluvčí dále sdělil: „V průběhu odstávky bude v souladu s harmonogramem dokončena i řada investičních akcí.“ Jedná se o technická opatření, která jsou spojena s modernizací elektrárny a se zvyšováním bezpečnosti. Aby bylo možné pokračovat v dlouhodobém provozu prvního bloku, je nutné dokončit opatření, která vyplynula ze zátěžových testů po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Podle slov mluvčího budou během odstávky například dokončeny úpravy, které zajistí větší odolnost budov proti zemětřesení. Dále budou připojeny seismicky odolnější ventilátorové věže určené ke chlazení důležité technické vody.

Jaderná elektrárna Dukovany je v provozu třicet let. Podle původního projektu by už měla být na konci svého provozu. Společnost ČEZ však zamýšlí udržet elektrárnu v chodu ještě zhruba dalších dvacet let.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..