Ukrajinská společnost Energoatom odložila cílové datum pro dokončení svého programu na zlepšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren z roku 2017 na konec roku 2020.

612599
Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna (zdroj: ceskatelevize.cz)

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren uvedl, že k odkladu přistoupil kvůli zpožděním tykajících se dvou půjček na 327 milionů dolarů, které následovaly po změnách ve vládě. Smlouvy na půjčky byly podepsány v srpnu roku 2013 a ratifikovány ukrajinským parlamentem a Nejvyšší radou v květnu roku 2014. Půjčky byly uzavřeny s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD) a organizací Euroatom. V platnost smlouvy vstoupily dne 19. prosince roku 2014, respektive dne 28. května 2015.

Tisková agentura UNIAN dne 7. srpna napsala, že změnu harmonogramu oznámil Gregorij Plačkov, náměstek ředitele pro investice a dlouhodobý rozvoj společnosti Energoatom, na zasedání komunity Friendly Nuclear UA community spadající pod tuto státní společnost.

„Projekt začal již v roce 2011 a měl být dokončen o šest let později v roce 2017. Z důvodů změn ve vládě, značné byrokracii a kvůli tomu, že smlouvy o půjčkách s evropskými institucemi vstoupily v platnost teprve v tomto roce, jsme byly donuceni změnit harmonogram tohoto projektu. Nyní tak doufáme, že zlepšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren bude implementováno do konce roku 2020,“ řekl Plačkov.

V rámci projektu má být všech 15 ukrajinských provozovaných jaderných bloků přivedeno do souladu jak s lokálními regulačními požadavky, tak s mezinárodními bezpečnostními standardy. Celkové náklady na projekt se odhadují na 1,8 miliardy dolarů. Plačkov poznamenal, že celková výše úvěru je největší v celé historii ukrajinského energetického sektoru.

Projekt se má týkat zhruba 87 různých bezpečnostních opatření jaderných elektráren, které podle banky EBRD v současné době úplně nevyhovují mezinárodním bezpečnostním standardům. V závislosti na jednotlivých jaderných elektrárnách budou nová opatření řešit otázky konstrukční bezpečnosti, výměnu a vylepšení zařízení v příslušných bezpečnostních systémech a zavedení organizačních změn pro zvládání krizových situací. Další opatření budou do projektu zahrnuta v případě, že se v průběhu programu zjistí další bezpečnostní rizika plynoucí z výsledků post-fukušimských zátěžových testů EU, kterých se Ukrajina dobrovolně účastní.

Program na zlepšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren bere v úvahu také doporučení ze strany Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Přezkoumáván byl ukrajinským regulačním úřadem, který spolupracoval s Evropskou komisí, aby byla na elektrárnách zajištěna mezinárodně přijatelná bezpečnostní úroveň.

Společnost Energoatom tak průběžně pracuje na projektech na zlepšení bezpečnosti jednotlivých jaderných elektráren, zdůraznil Plačkov. „Tento proces je průběžný, práce na zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren se nikdy nezastaví. Je to naše povinnost jako držitele licence pro jaderná zařízení.“

Ukrajina v současné době provozuje celkem 15 bloků ve čtyřech jaderných elektrárnách.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..