Instalace ochranného krytu nad třetím blokem poškozené jaderné elektrárny Fukušima Dajiči v Japonsku může začít hned, jakmile bude dokončeno odstraňování suti z reaktorové budovy, sdělila společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco).

Fukushima Daiichi 3 cover preparations - 460 (Tepco)
Části krytu ve výrobním zařízení společnosti Onahama (zdroj: World Nuclear News)

V listopadu roku 2012 byly oznámeny plány na postavení krytu, který má zakrýt poškozenou reaktorovou budovu bloku, chránit ji před nepříznivými vlivy počasí a zabránit jakémukoliv úniku radioaktivních částic v průběhu likvidačních prací.

Část reaktorové budovy, která kryje servisní podlaží třetího bloku, byla zničena explozí vodíku tři dny po cunami v březnu roku 2011. Exploze odkryla bazén s použitým jaderným palivem a zanechala jej pokrytý troskami včetně mnoha zkroucených ocelových nosníků.

Zhotovení krytu probíhá již od listopadu roku 2013 ve společnosti Onahama působící ve městě Iwaki. Kryt byl vyroben v částech, takže jakmile bude dopraven do areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, čas pro montáž bude možné zkrátit a tím značně snížit i ozáření pracovníků, uvedla společnost Tepco.

Konstrukce krytu bude postavena k usnadnění odstraňování použitého paliva ze skladovacího bazénu pomocí jeřábu. Tato 54 metrů vysoká stavba bude obsahovat ocelový rám, filtrovanou ventilaci a obloukovou část na svém vrcholu, kde bude umístěn jeřáb. Kryt bude měřit 57 metrů na délku a 19 metrů na šířku, přičemž nebude pevně připevněn k samotné reaktorové budově, ale bude zapřen na jedné straně o zemi a na straně druhé o strojovnu.

Dne 2. srpna společnost Tepco oznámila, že odstranila zavážecí stroj, který byl největším zbývajícím kusem trosek spadených do bazénu použitého paliva ve vrchní části reaktorové budovy. Jeho odstranění proběhlo po měsících příprav, došlo tak i k vyčištění cesty pro zbývající trosky a zbývající použité palivo, které má být ze skladovacího bazénu výjmuto.

Montáž ochranného krytu třetího bloku začne, jakmile budou všechny zbývající trosky odstraněny.

Společnost Tepco dále sdělila, že uvnitř bazénu tohoto bloku je celkem 566 palivových souborů. Kryt bude zabraňovat radioaktivním látkám v rozptylu během odstraňování těchto souborů.

Palivo vyjmuté z třetího bloku bude zabaleno k transportu na krátkou vzdálenost do společného skladovacího bazénu použitého paliva v areálu elektrárny. Před tím ale bude potřeba palivo zkontrolovat a opláchnout od prachu a nečistot.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..