Úroveň radiace v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči byla snížena do té míry, že celoobličejové masky již není nutné nosit v 90 % areálu elektrárny. Bezpečnost pracovníků však zůstává jednou z hlavních priorit, zvlášť po smrtelné nehodě, která se udála minulý měsíc.

MTR4a5dd6_SIn100_JAPAN_FUKUSHIMA_0318_111
JE Fukušima Dajiči po havárii (zdroj: lidovky.cz)

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) oznámila pozitivní výsledky nezávislé komise Nuclear Reform Monitoring Committee ve čtvrtletní zprávě mapující pokrok prací v lokalitě. Společnost Tepco udělala pokrok ve zpracovávání vysoce kontaminované vody, které je nyní tak malé množství, že skladovací nádrže již nejsou potřeba a budou demontovány. Bez vysoké koncentrace kontaminované vody se radiace v lokalitě výrazně snížila, uvedla společnost Tepco.

Druhým významným pokrokem spojeným s kontaminovanou vodou bylo utěsnění vertikálních šachet vedoucích pod druhým a třetím blokem elektrárny. Díky tomu byla společnost Tepco schopna odčerpat vysoce kontaminovanou vodu z jedné z nich. Tento komplikovaný systém šachet byl zatopen během nehody v elektrárně, přičemž šachty byly jedním z největších zdrojů úniku kontaminované vody do moře.

„Jsme rádi za každý dosažený milník v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, kterého společnost Tepco postupně dosáhne,“ uvedl předseda komise Dale Klein. Dále dodal: „Všechny tyto snahy poskytují silný základ pro budoucí pokračování likvidačních prací.“

Tento týden japonské Ministerstvo zdravotnictví, práce a sociálních věcí vydalo pro společnost Tepco nová pravidla, která mají za úkol udržet dostatečnou míru bezpečnosti pracovníků v areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Organizace Japanese Atomic Industrial Forum v publikaci Atoms in Japan uvedla, že tato pravidla zahrnují klíčové body, o kterých musí společnost Tepco svoje pracovníky poučit. Společnost Tepco tak musí své pracovníky seznámit s použitím různých ochranných prostředků a osobních dozimetrů, s radiačními dávkami, s opatřeními na zamezení kontaminace, s dekontaminačními opatřeními, s první pomocí a s bezpečností práce při využívání ochranných masek a obleků.

Snížení úrovně radiace a pokrok v procesu likvidace elektrárny včetně snížení prašnosti vyústilo v to, že pracovníci nyní musí nosit celoobličejové masky pouze na 10 % areálu jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Využívání pouze poloobličejových masek představuje výrazné zlepšení pracovních podmínek zaměstnanců, zároveň pomáhá zvýšit bezpečnost práce tím, že pracovníci v těchto maskách lépe vidí.

Složitost elektrárny, tisíce dělníků a zátěž v podobě nutnosti využívání ochranných pomůcek zvyšuje rizika práce v areálu elektrárny. Likvidační práce na elektrárně se tak neobešly bez několika smrtelných nehod. Zatím poslední se udála 8. srpna letošního roku, kdy pracovníci čistili vnitřní část vakuové nádrže kamionu. Obsluha nádrže kamionu sice ověřila, že ostatní pracovníci jsou na svých pozicích před tím, než oznámila, že uzavře hydraulicky ovládané víko v zadní části vozu, ale už si neuvědomila, že jeden z pracovníků se pohybuje směrem k zadní části kamionu. Víko nádrže jej rozdrtilo, a i přes okamžitou pomoc zemřel o dvě hodiny později v nemocnici. Vyšetřování nehody společností Tepco vyústilo v nové postupy, které zadávají pracovníkům při používání takovýchto zařízení povinnost, aby neustále sledovali pohyb všech lidí v blízkosti po celou dobu práce.

Dalším zlepšením pracovního prostředí v lokalitě bylo zřízení nové devítipatrové odpočinkové budovy, která od června pracovníkům nabízí prostory k odpočinku. Zároveň je v nové budově umístěna vysokokapacitní jídelna, která servíruje až 3000 jídel denně. Jídelna zaměstnává 100 zdejších lidí, přičemž jídlo pochází z místních zdrojů a po uvaření je rozváženo izolovanými dodávkami. Společnost Tepco prohlásila, že nové zařízení má za úkol zvýšit morálku pracovníků a bezpečnost práce, neboť odpočatí a spokojení zaměstnanci jsou při své práci soustředěnější.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..