Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) oznámila restrukturalizaci, podle které provozování jaderných elektráren a operace vyřazování jaderných elektráren z provozu zůstanou pod novu holdingovou společností, zatímco nejaderné podniky budou rozděleny do tří dceřiných společností.

200px-TEPCO_logo.svg
Logo společnosti Tepco (zdroj: wikipedia.org)

Dne 18. srpna společnost Tepco oznámila, že od 1. dubna 2016 bude firma strukturalizována v rámci holdingové společnosti, jenž bude známa jako Tokyo Electric Power Company Holdings. Mezitím její výroba elektřiny v klasických telených elektrárnách bude umístěna do dceřiné společnosti s názvem Tepco Fuel and Power Incorporated; její podnikání v přenosu a distribuci energie bude pod společností Tepco Power Grid Incorporated; a její maloobchodní operace v oblasti elektřiny budou pod společností s názvem Tepco Energy Partner Incorporated.

Společnost uvedla, že její jaderné operace zůstanou v rámci holdingové společnosti. „Holdingová společnost přebírá odpovědnost za kompenzace, vyřazování z provozu a revitalizace související s nehodou v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči,“ oznámila společnost Tepco.

Firma Tepco dále prohlásila, že japonský trh s elektrickou energií „vstupuje do období dramatických změn.“ Plná liberalizace maloobchodního trhu elektrické energie je naplánována na duben 2016 a elektrárenské společnosti v zemi mají ze zákona povinnost oddělit své přenosové a distribuční operace s elektřinou ze svého maloobchodního prodeje do roku 2020.

„Změny ve struktuře společnosti Tepco zahrnují výše uvedené změny, přičemž připravují společnost k úspěchu v novém konkurenčním prostředí. Změny by zároveň měly zajistit, aby společnost Tepco dodávala svým zákazníkům stabilní dodávky elektřiny a plně zachovala svoji odpovědnost nejen za nehodu v JE Fukušima Dajiči, ale také za bezpečnost a spolehlivost v celém svém podnikání,“ sdělila společnost.

Firma poté dodala: „Na základě nového systému řízení podnik Tepco Group vytvoří udržitelnou příjmovou základnu pro oživení společnosti a nadále bude plnit své povinnosti k jaderné havárii v jaderné elektrárny Fukušima Dajiči.“

Společnost Tepco je největší japonskou energetickou společností, která dodává energii do největší oblasti Kanto, jenž zahrnuje dvě největší města země – Tokyo a Yokohamu. Podnik má 34 000 zaměstnanců a 29 milionů zákazníků. Kromě poškozené elektrárny Fukušima Dajiči společnost Tepco také vlastní jaderné elektrárny Fukushima Dajini a Kašiwazaki-Kariwa.

V květnu 2012 japonská vláda schválila změny desetiletého speciálního obchodního plánu společnosti Tepco, které ji efektivně postaví pod státní kontrolu. Podle pozměňovacích návrhů vláda poskytne společnosti Tepco jeden bilion japonských jenů (190 miliard korun) ze státních fondů výměnou za 51% podíl v této společnosti.

V roce 2014 byla společnost Tepco reorganizována do dvou hlavních oddílů: podnik pro výrobu elektřiny a samostatná divize věnovaná likvidaci elektrárny Fukušima Dajiči.

Cíl japonské vlády je snížit svou účast v celkovém provozu společnosti Tepco a oddělit výrobu elektřiny pro ziskovou budoucnost společnosti od úkolu likvidace JE Fukušima Dajiči. Vláda by chtěla prodat svůj podíl v restrukturalizované společnosti Tepco a získat co nejvyšší částku, která by podpořila likvidační operace v havarované elektrárně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..