Žaloba o 7,6 miliardy dolarů byla podána na japonskou společnost Mitsubishi za ztráty vyplývající z předčasného uzavření jaderné elektrárny San Onofre v Kalifornii.

SONGS aerial - 460 (SCE)
JE San Onofre (zdroj: World Nuclear News)

U vyměněných parogenerátorů dodaných společností Mitsubishi, které měly prodloužit provoz druhého a třetího bloku jaderné elektrárny San Onofre do roku 2022, bylo totiž zjištěno, že trpí nadměrným opotřebením, a to už po méně než roce provozu. Oba tlakovodní reaktory tak byly na počátku roku 2012 odstaveny. Rozhodnutí o jejich trvalém vyřazení z provozu bylo učiněno v červnu roku 2013 poté, co se majitel elektrárny, společnost Southern California Edison (SCE), rozhodl, že již nebude pokračovat ve vleklém procesu regulačního úřadu, který měl prokázat, že bloky by mohly bezpečně pracovat na nižší výkonové úrovni.

Společnosti SCE a Edison Material Supply LLC podaly v říjnu 2013 požadavek na arbitráž proti společnosti Mitsubishi Heavy Industries a její americké dceřiné společnosti Mitsubishi Nuclear Energy Systems, která se účastnila dodávky náhradních parogenerátorů. V arbitráži společnost SCE a další spoluvlastníci jaderné elektrárny San Onofre – San Diego Gas & Electric (SDG&E) a město Riverside -požadovali po společnosti Mitsubishi částku vyšší než 4 miliardy dolarů na náhrady škod vycházejících z porušení záručních smluv parogenerátorů.

O výsledku arbitráže bude rozhodovat Mezinárodní obchodní komora. Dne 27. července letošního roku předložili žalobci Mezinárodní obchodní komoře dokumenty, jenž zvyšují jejich požadavek na 7,57 miliardy dolarů.

V tiskovém prohlášení z 29. června 2015 společnost Mitsubishi uvedla: „Obvinění a požadavky žalujících stran přehlížejí původní dojednané podmínky dodávky, jsou věcně nesprávné, právně nejisté a nevhodné.“

Podle společnosti Mitsubishi je její odpovědnost vůči společnost SCE omezená „smluvními ustanoveními, na kterých se obě strany dohodly“. Tato ustanovení podle společnosti Mitsubishi omezují její odpovědnost na zhruba 137 milionů dolarů, navíc vylučují nahrazování následných škod, a to včetně prostředků za náhradní zdroje elektřiny. Společnost tvrdí, že povinnosti vyplývající ze smluv splnila.

Jaderná elektrárna San Onofre je vlastněna společnostmi SCE (78,2 %), SDG&E (20 %) a městem Riverside (1,8 %).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..