Společnost Mitsubishi Electric Power Products Inc (MEPPI) vyvine pro mezinárodní projekt malého modulárního reaktoru SMR-160 společnosti Holtec systémy kontroly a řízení. Vývoj bude probíhat v rámci dlouhodobé dohody o spolupráci mezi těmito dvěma společnostmi.

Holtec SMR 160-460
Vizualizace budoucí elektrárny s reaktorem SMR-160 (zdroj: World Nuclear News)

Společnost MEPPI, která je americkou dceřinou společností firmy Mitsubishi Electric Corporation, provede inženýrské práce na digitálních systémech kontroly a řízení reaktoru a zároveň vyvine zařízení k ovládacímu rozhraní, které bude nutné pro provoz budoucí jaderné elektrárny s reaktorem SMR-160. Kromě toho povede i vypracování příslušných licenčních dokumentů, které umožní reaktoru projít certifikačním procesem v jednotlivých zemích.

V rámci dohody se také společnost MEPPI stane globálním poskytovatelem elektrických komponent, softwaru a hardwaru používaného v digitálních systémech řízení a kontroly a ovládacího rozhraní reaktoru SMR-160.

Prezident společnosti MEPPI Brian Heery uvedl, že firma byla uzavřenou spoluprací se společnost Holtec potěšena. „Reaktorový design SMR-160 na nás velmi zapůsobil. Nyní jsme odhodlání poskytovat pro něj kontrolní systémy vysoké kvality,“ prohlásil.

Viceprezident pro reaktorové technologie společnosti Holtec Tom Marcille vyzdvihl pozici společnosti MEPPI jako technologického lídra v oblasti technologií kontroly a řízení jaderných elektráren. „Společnost MEPPI přinese do projektu reaktoru SMR-160 nejmodernější digitální technologie řízení, jaké již dodala do mnoha jaderných elektráren po celém světě. Zároveň společnost na minulých projektech prokázala svoji úroveň kvality při licenčních procesech,“ poznamenal.

Malý modulární reaktor SMR-160 společnosti Holtec o výkonu 160 MWe používá jako palivo nízko-obohacený uran. V továrně vyrobený jaderný reaktor bude společně se všemi systémy rozvodů páry umístěný v podzemí. Konstrukce reaktoru zahrnuje nepřeberné množství systémů, včetně pasivních chladicích systémů, které budou schopny po odstavení reaktoru po neomezenou dobu odvádět zbytkový tepelný výkon z jeho aktivní zóny. Pro potřeby chlazení reaktoru nebudou nutné žádné aktivní prvky, jako jsou čerpadla, díky čemuž reaktor při odstávce nepotřebuje žádné zdroje elektřiny na odvedení zbytkového tepelného výkonu. Společnost Holtec uvádí, že v případě závažné přírodní katastrofy nebo dokonce sabotáže, by pasivní systémy reaktoru měly udržet aktivní zónu i bazén pro použité palivo na bezpečné teplotě i v případě absence operátora.

Společnost Holtec si již dříve zajistila inženýrskou, konstrukční a kvalifikační pomoc při své práci na projektu reaktoru SMR-160 u společností Shaw Group a URS Corporation, navíc má navázanou strategickou spolupráci se společností PSEG Power, která provozuje tři jaderné bloky v jaderných elektrárnách Salem a Hope Creek v jižní části New Jersey. Projekt reaktoru SMR-160 byl v roce 2012 americkým ministerstvem energetiky vybrán jako jeden ze tří projektů malých modulárních reaktorů, který by potenciálně mohl být demonstračně nasazen v jaderném centru Savannah River Site v Jižní Karolíně. Americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission (NRC) nyní provádí předběžné zhodnocení žádosti na schválení reaktorového designu. Konečná žádost o certifikaci konstrukce reaktoru SMR-160 má být podle plánu podána v posledním čtvrtletí roku 2016.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..