Konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft a maďarské státní energetické skupiny MVM vylepšilo svoji nabídku na koupi podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE), který vlastní italská společnost Enel. Tuto zprávu sdělil dne 31. 7. 2015 šéf Slovnaftu Oszkár Világi, jeho slova citovala agentura Reuters.

Enel loga skuska 2 RGB
Logo společnosti (zdroj: www.prumysldnes.cz)

Podle jeho názoru skupina nadále patří ke konečným zájemcům o 66% podíl v SE. Nyní však čeká na doplňující informace, poté zahájí se společností Enel přímá jednání. Nebrání se ani koupi dvoutřetinového podílu v SE po etapách. Naopak skupina prý nemá zájem o držení minoritního podílu po odchodu společnosti Enel ze SE.

Reuters Világi, výkonný ředitel Slovnaftu, se k věci vyjádřil takto: „V průběhu vyjednávání jsme vylepšili naši původní orientační nabídku.“

Podle prohlášení italské společnosti Enel ze dne 30. července obdržela firma dvě závazné nabídky na podíl v SE. Prý také probíhají jednání se třetím zájemcem. Společnost Enel očekává, že k prodeji menšinového podílu dojde do konce letošního roku. Zbytek bude prodán přibližně do dvou let, respektive po dokončení prací na nových blocích jaderné elektrárny v Mochovcích.

Dne 30. 7. také Český Energetický a průmyslový holding (EPH) potvrdil, že podal závaznou nabídku na podíl v SE. O tento podíl měla původně zájem i česká energetická společnost ČEZ. Ta však posléze změnila názor kvůli zájmu slovenské vlády a nabídku na podíl v SE nepodala. Naopak čínská energetická společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) v červnu uvedla, že zvažuje podání nabídky na akcie SE.

Slovenská vláda rovněž oznámila, že stát má v úmyslu zvýšit svůj podíl v této společnosti. V současné době ve společnosti drží 34 % akcií.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..