Jižní Korea podepsala memorandum o porozumění (memorandum of understanding – MOU) o spolupráci na rozvoji jaderné energetiky v Saudské Arábii v návaznosti na setkání v Rijádu. Dohodu podepsali jihokorejská prezidentka Park Geun-hye a saúdskoarabský král Salman.

Braka
Vizualizace JE Barakah (zdroj: www.lisega.de)

Obě strany budou provádět tříletou předběžnou studii o proveditelnosti výstavby jaderných bloků v Saudské Arábii. Jihokorejské firmy by pak mohly stavět dva malé až středně velké reaktory za cenu kolem 2 miliard dolarů (49,3 miliard korun), uvedl v prohlášení jihokorejský úřad prezidentky. Dohoda je založena na dohodě podepsané v roce 2011 o „vývoji a využívání jaderné energie pro mírové účely.“

Saudská Arábie v minulosti plánovala do roku 2032 postavit 17 GWe nových jaderných kapacit a 41 GWe nových fotovoltaických kapacit, ale počátkem tohoto roku společnost King Abdullah City for Atomic and Renewable Energy (K.A.CARE) odsunula termín pro uskutečnění tohoto plánu do roku 2040.

Společnost Korea Electric Power Corp (KEPCO) v současné době staví čtyři reaktory v jaderné elektrárně Barakah v Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech (United Arab Emirates – UAE). Očekává se, že první ze čtyř bloků o výkonu 1 400 MW vstoupí do provozu v roce 2017. Všechny čtyři bloky by měly zahájit svůj provoz do roku 2020.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..