Čtvrtý reaktor v ruské Bělojarské jaderné elektrárně podruhé dosáhl minimálního kontrolovatelného výkonu. Přiblížil se tak o další krůček k uvedení do komerčního provozu.

BN-800-construction-460-Rosatom
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-800 těsně před dokončením. (Zdroj: World Nuclear News)

Poprvé byl reaktor typu BN-800 ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny spuštěn na minimální kontrolovatelný výkon dne 27. června 2014, přičemž podle plánů měl vstoupit do provozu na konci roku 2014. V prosinci 2014 ale ruský provozovatel jaderných elektráren, společnost Rosenergoatom, oznámil, že před uvedením bloku do provozu bude muset jeho palivo podstoupit ještě další vývoj. Nyní se očekává, že blok bude do komerčního provozu uveden do konce letošního roku.

Reaktor BN-800 o výkonu 789 MWe ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny je poháněn jaderným palivem, které je složeno ze směsi uranových a plutoniových oxidů, při jehož spalování by měl vznikat materiál na nové jaderné palivo. Výkon tohoto bloku převyšuje výkon třetího bloku Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-600 o výkonu 560 MWe, který je druhým nejvýkonnějším rychlým reaktorem na světě.

Podle článku v nejnovějším vydání magazínu pro jaderný průmysl Fast Neutron byla dne 30. července na rychlém sodíkem chlazeném reaktoru BN-800 dokončena poslední fáze fyzikálního spouštění, přičemž následující den bylo dosaženo minimálního kontrolovatelného výkonu, který odpovídá 0,13 % nominálního výkonu reaktoru.

Události se zúčastnil i Viktor Saruda, generální ředitel společnosti Uralenergostroj, která je hlavním dodavatelem pro všechny bloky Bělojarské jaderné elektrárny.

Saruda při této příležitosti prohlásil, že konstrukční práce na elektrárně byly „ pomyslným mostem mezi minulostí a budoucností.“

„Mnoho konstrukčních prvků navržených již v Sovětském svazu před třiceti lety muselo být upraveno, neboť dnešní moderní doba nabídla na některé designové problémy lepší a efektivnější řešení,“ podotkl. „Tento technologický můstek spojil starou a mladou jadernou generaci. Umožnil nám také vychovávat mladé stavitele a provozovatele jaderných zařízení, čímž byl vytvořen základ personálních zdrojů pro výstavbu a provoz budoucích jaderných elektráren.“

V listopadu loňského roku byla společnost Uralenergostroj zvolena v otevřeném výběrovém řízení jako generální dodavatel pro projekt výstavby experimentálního reaktoru MBIR, který se bude nacházet v areálu výzkumného centra Research Institute of Atomic Reactors (RIAR) v Dimitrovgradě. MBIR je ruská zkratka pro víceúčelový sodíkem chlazený rychlý výzkumný reaktor. Stavební povolení pro projekt reaktoru MBIR bylo vydáno regulačním úřadem Rostechnadzor v květnu tohoto roku.

Podle listu Fast Neutron bude Bělojarská jaderná elektrárna po dokončení všech stádií fyzikálního uvádění reaktoru BN-800 do provozu nyní žádat společnost Rosenergoatom a regulační úřad Rostechnadzor o změnu provozní licence Bělojarské jaderné elektrárny a o povolení k zahájení provozu nového čtvrtého bloku.

Podle jiného článku v magazínu Fast Neutron bude čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny využívat přepracované použité palivo z nového suchého meziskladu Interim storage facility (ISF), který se nachází v kombinátu Mining and Chemical Combine (MCC) v Železnogorsku na Sibiři. Zařízení bylo vybudováno k dočasnému uskladnění použitého paliva z ruských reaktorů typu VVER-1000 a RBMK-1000.

Ruská národní politika má za cíl uzavřít palivový cyklus jak jen to bude možné. Chce tak více využívat recyklovaný uran a plutonium v podobě paliva MOX (mixed-oxide). V roce 2011 bylo recyklováno pouze kolem 16 % použitého jaderného paliva. Do roku 2030 by Rusko chtělo recyklovat veškeré použité jaderné palivo.

Zařízení na přepracování jaderného paliva s označením RT-1 ve městě Mayak bude vylepšeno, přičemž fungovat má podle plánů až do roku 2030. Ruský plán na uzavření palivového cyklu stojí na čtyřech hlavních elementech: v těžebním a chemickém kombinátu (MCC) Železnogorsku na Sibiři má být ještě v tomto roce dokončeno zařízení na výrobu paliva MOX pro rychlé jaderné reaktory; v roce 2016 má být dokončeno pilotní demonstrační centrum pro přepracování použitého jaderného paliva; vybudováno bude zařízení s označením RT-2 které bude sloužit k přepracování použitého paliva z reaktorů VVER, RBMK a BN na palivo MOX nebo Remix (regenerovaná směs uranových a plutoniových oxidů); a „mokrý“ sklad použitého jaderného paliva bude nahrazen „suchým“ skladem.

Základní vlastnosti reaktoru BN-800 zahrnují systém aktivní ochrany reaktoru s pasivními prvky, které pracují automaticky i v případě ztráty tlaku kapalného sodíkového chladiva, uvedla společnost Rosenergoatom. Během normální provozu jsou regulační tyče reaktoru nadnášeny chladicí kapalinou v horní části aktivní zóny reaktoru. Jakmile nastane ztráta tlaku chladicí kapaliny, tyče automaticky spadnou do vertikálních kanálků pro regulační tyče v aktivní zóně reaktoru a pohlcením neutronů zastaví štěpnou reakci. Reaktor také disponuje doplňkovým pasivním chladicím systémem, který má za úkol odvést zbytkový tepelný výkon z odstaveného reaktoru.

Bělojarská jaderná elektrárna se nachází v regionu Sverdlovsk v centrálním Rusku. Její první dva bloky s reaktory typu AMB-100 a AMB-200 jsou již vyřazeny z provozu. Třetí blok elektrárny s reaktorem BN-600 je v komerčním provozu. Plánovaný 5. blok elektrárny s reaktorem BN-1200 bude používat větší alternativu palivových článků reaktorů BN-600 a BN-800 a bude mít také zjednodušený postup výměny paliva.

Ruská jaderná strojírenská firma OKBM Afrikantov v současné době vyvíjí reaktor BN-1200 jako další krok k budoucím reaktorovým designům, známým jako reaktory IV. generace.

V dubnu letošního roku společnost Rosenergoatom ale výstavbu pátého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s reaktorem BN-1200 odložila na neurčito, kvůli nutnosti vývoje paliva pro tento reaktor. Kolem projektu navíc panují spekulace o jeho ekonomické výhodnosti. Původně měl reaktor do provozu vstoupit někdy kolem roku 2025, v závislosti na provozních zkušenostech z reaktoru BN-800 ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..