Ruská společnost Mining and Chemical Combine (MCC) dne 20. srpna 2015 oznámila, že její zařízení na výrobu jaderného paliva typu MOX dokončilo testy prvních palivových kazet určených pro reaktor na bázi rychlých neutronů BN-800. Reaktor BN-800 se nachází ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny v oblasti Sverdlovsk. Společnost MCC je dceřinou společností ruské státní jaderné korporace Rosatom.

BN-800 construction 460 (Rosatom)
Čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny ve kterém se nachází reaktor BN-800 (zdroj: World Nuclear News)

Výrobní linka na jaderné palivo typu MOX se nachází v dole společnosti MCC 200 metrů pod zemí v lokalitě Železnogorsk. Plně zprovozněna byla na konci minulého roku. Zařízení bylo vybudováno jako součást ruského projektu s názvem Proryv (průlom). Projekt má za úkol uzavřít jaderný palivový cyklus. Hlavním cílem programu je snížení produkce jaderného odpadu z jaderného energetického sektoru. V současnosti Rusko nemá žádný reaktor v komerčním provozu, který by jaderné palivo typu MOX využíval. Pelety tohoto paliva však vstoupí do sériové výroby pro použití v novém rychlém reaktoru BN-800 v Bělojarské jaderné elektrárně. Palivo typu MOX se skládá ze směsi uranových a plutoniových oxidů.

„Vezmeme-li v úvahu, že již první 30 kilogramová várka pelet jaderného paliva typu MOX vyrobená v září minulého roku splnila technické požadavky, tyto testy jen dále dokazují kompetenci nového výrobního zařízení a jeho konstrukčních technických řešení. Tímto byla také dokončena významná etapa před průmyslovou výrobou jaderného paliva typu MOX,“ uvedla společnost MCC.

Na počátku srpna byl reaktor BN-800 ve čtvrtém bloku Bělojarské jaderné elektrárny podruhé přiveden na minimální kontrolovatelný výkon. O další krůček se tak přiblížil vstupu do komerčního provozu. Poprvé byl reaktor na minimální kontrolovatelný výkon přiveden dne 27. června 2014, přičemž podle tehdejších plánů měl být do komerčního provozu uveden na konci roku 2014. V prosinci ale ruský provozovatel jaderných elektráren, společnost Rosenergoatom, oznámil, že před uvedením bloku do komerčního provozu bude potřeba ještě dále vyvinout jaderné palivo pro něho určené. Nyní se tak vstup reaktoru BN-800 do komerčního provozu očekává někdy na konci letošního roku.

Generální ředitel společnosti MCC Petr Gavrilov v tiskovém prohlášení společnosti ze dne 20. srpna uvedl, že je šťastný, že firma splnila očekávání generálního ředitele společnosti Rosatom Sergeje Kirienka, když jim dal zelenou pro výstavbu tohoto nového zařízení.

Instalovaný výkon čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny činí 789 MWe, čímž předčí výkon druhého nejvýkonnějšího reaktoru na bázi rychlých neutronů – 560MWe reaktoru BN-600 ve třetím bloku Bělojarské jaderné elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..