Ruská společnost Akme-engineering, která je společným podnikem státní jaderné korporace Rosatom a soukromé společnosti Irkutskenergo (která je řízena skupinou En+ Group), získala v USA patent pro svůj reaktor SVBR-100.

images
Reaktor SVBR-100 (zdroj: IAEA.org)

Společnost Akme-engineering uvedla, že tímto chce ochránit své duševní vlastnictví v rámci přípravy na stavbu prototypu reaktoru SVBR-100 ve městě Dimitrovgrad v Uljanovském regionu. Ochranná známka reaktoru již byla zaregistrována v Evropské unii, Jižní Koreji a Číně. Společnost je nyní držitelem 18 patentů spojených projektem.

Projekt SVBR-100 počítá s malým modulárním reaktorem na bázi rychlých neutronů, který by měl být chlazený slitinou olova a bizmutu, přičemž jeho výkon by měl dosahovat 100 MWe. Prototyp reaktoru by měl být dokončen podle plánů v roce 2019.

V únoru letošního roku získala společnost Akme-engineering schválení lokality pro pilotní komerční blok s reaktorem SVBR-100, který by měl být umístěn ve výzkumném centru Research Institute of Atomic Reactors ve městě Dimitrovgrad v Uljanovském regionu. Licence je platná až do února roku 2020.

Pro design reaktoru, který je vyvinut na technologické platformě, jenž dosud nebyla užita v civilní jaderné energetice, znamená schválení lokality vydané regulačním úřadem přijetí návrhu z hlediska bezpečnosti a z hlediska shody s požadavky federálních norem, pravidel a dalších regulačních dokumentů v oblasti jaderné energetiky. Dalším krokem pro projekt bude vypracování a předložení souborů dokumentů k ruskému regulačnímu úřadu Rostechnadzor za účelem získání stavebního povolení.

V roce 2014 byl projekt reaktoru SVBR-100 odstraněn z ruského federálního programu Jaderných technologií nové generace do roku 2020. Další vývoj projektu a výstavba prototypu reaktoru SVBR-100 se tak bude muset obejít bez federálních dotací.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..