Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Mexikem o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie vstoupila v platnost, oznámila dne 11. srpna ruská státní korporace Rosatom. Země dohodu podepsaly v prosinci roku 2013.

mexico-681349_640
Ilustrační obrázek (zdroj: pixabay.com)

„V souladu s poznámkou zaslanou Velvyslanectvím Spojených států mexických (Embassy of the United Mexican States) ruskému Ministerstvu zahraničních věcí (Ministry of Foreign Affairs), vstoupila dohoda v platnost dne 18. července 2015,“ sdělila korporace Rosatom.

Dokument stanovuje právní rámec pro spolupráci v oblasti jaderné energetiky v širokém spektru možností, oznámila korporace Rosatom. Dohoda zahrnuje: základní a aplikovaný výzkum; projektování, výstavbu, provoz, prodloužení provozu, proces vyřazování z povozu a školení v provozu energetických a výzkumných jaderných reaktorů; poskytování a rozvoj služeb palivového cyklu, zejména dodávky jaderného paliva pro výzkumné a energetické reaktory a nakládání s radioaktivními odpady; vývoj, návrh a výrobu materiálů a komponent pro energetické a výzkumné reaktory; zajištění jaderné a radiační bezpečnosti, radiační ochrany a odezvy na mimořádné události; regulace jaderné a radiační bezpečnosti a radiační ochrany, dohled nad fyzickou ochranou jaderných zařízení, zdrojích radiace, skladovacích zařízení, jaderných materiálů a radioaktivních látek; výrobu radioizotopů a jejich využití v průmyslu, medicíně a zemědělství; vzdělávání a školení specialistů v oblasti jaderné fyziky a jaderné energetiky.

Dohoda stanovuje vznik společného řídícího výboru pro rozvoj konkrétních oblastí spolupráce, ke sledování plnění dohody a pro budoucí konzultace o záležitostech týkajících se využívání jaderné energie pro mírové účely, dodala korporace Rosatom.

Obě strany se dohodly na realizaci dohody založením společných pracovních skupin k provádění konkrétních projektů a výzkumů. V rámci dohody pak proběhnou výměnné stáže odborníků a pořádány budou semináře a sympozia. Podporováno bude také vzdělávání a školení vědeckého a technického personálu, přičemž mezi zeměmi bude probíhat aktivní výměna vědeckých a technických informací.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    V posledních letech Rosatom hodně rozšiřuje své pole působnosti i na trhy, které mají tradiční spjatí s jinými dodavateli. Příkladem toho je i Mexiko, které bylo dosud spíše trhem USA (ty také postavily zdejší jedinou jadernou elektrárnu Laguna Verde), nebo státy Jižní Ameriky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..