Ruská společnost TVEL, která je dceřinou firmou státní jaderné korporace Rosatom, je připravena na dodávky jaderného paliva pro první blok íránské jaderné elektrárny Búšehr v souladu s platnou smlouvou, uvedl Rosatom.

MBB45d2a8_profimedia_0102403078
JE Búšehr (zdroj: idnes.cz)

Dodávka paliva bude provedena před koncem srpna, tedy ještě před plánovanou odstávkou na výměnu paliva a údržbu prvního bloku elektrárny, která má proběhnout v září. Palivo bylo vyrobeno v ruském závodě Novosibirsk Chemical Concentrates Plant.

Rosatom uvedl, že poté co bylo dosaženo v červnu letošního roku dohody mezi skupinou států P5+1 (USA, Velká Británie, Francie, Čína, Rusko a Německo jako zástupce EU) a Íránem, společnost TVEL založila v íránské bance účet, aby umožnila včasné provedení plateb za palivo. Tlakovodní reaktor ruské konstrukce typu VVER o výkonu 915 MWe v prvním bloku jaderné elektrárny Búšehr vstoupil do komerčního provozu v září 2013.

Na začátku srpna náměstek íránského ministra zahraničí Seyyed Abbas Araqchi představil íránský jaderný program na následujících 15 let, který v sobě zahrnuje i výrobu jaderného paliva pro šest íránských jaderných bloků. „Rozvojové plány většiny zemí jsou na deset let, my jsme Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) představili plán na 15 let. Na konci tohoto programu bude Írán schopen produkovat až 1 milion SWU jaderného paliva, což bude stačit pro 5-6 jaderných reaktorů,“ prohlásil náměstek na parlamentní schůzi. Dále poznamenal, že v rámci společného akčního plánu bude Írán omezen při výrobě nových centrifug.

Mezitím dne 20. srpna generální ředitel agentury MAAE Yukiya Amano vydal prohlášení, které vyvrací tiskové zprávy naznačující míru zodpovědnosti agentury MAAE na inspekcích jaderných zařízení v Íránu. „Takovéto výroky značně zkreslují způsob, jakým budeme v Íránu provádět důležité inspekční práce,“ prohlásil. „Jednotlivé smlouvy akčního plánu, na kterém se agentura MAAE s Íránem v červenci letošního roku dohodla, jsou důvěrné a mám tak zákonnou povinnost nezveřejňovat je. Agentura MAAE již podepsala stovky takovýchto důvěrných dohod se všemi členskými státy.“ Dále dodal, že „všechna opatření jsou technicky v pořádku a v souladu s našimi dlouhodobě zavedenými praktikami, přičemž v žádném případě neohrozí naše bezpečnostní normy.“

Dva dny předtím více než 70 světových odborníků na nešíření jaderných zbraní vydalo společné prohlášení, které nastiňuje, proč je jaderný akční plán Íránu silná, dlouhodobá a lehce ověřitelná dohoda, která přinese významná pozitiva pro mezinárodní úsilí nešíření jaderných zbraní. Prohlášení, které bylo podpořeno: bývalými jadernými vyjednavači z USA; bývalými vedoucími představiteli USA na nešíření jaderných zbraní; bývalým generálním ředitelem agentury MAAE; bývalým členem expertního panelu OSN na otázku Íránu; a předními světovými jadernými specialisty, vyzývá představitele států P5+1, Evropské unie a Íránu, aby co nejdříve přijali všechna nezbytná opatření k zajištění včasného a důsledného plnění nového jaderného akčního plánu Íránu.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..