Třetí blok ruské jaderné elektrárny Rostov prochází posledními testy v rámci příprav na uvedení do komerčního provozu. Spuštění bloku se ale může potýkat se zpožděním.

Volgodonsk-1-2.
JE Rostov (zdroj: bellona.ru)

Ruská státní jaderná korporace Rosatom uvedla, že výsledky zkoušek stejně jako další dokumentace a výsledky auditů provedených během zkušebního provozu bloku budou odeslány k ruskému regulačnímu úřadu Rostechnadzor ke schválení.

Třetí blok jaderné elektrárny Rostov byl k síti připojen v prosinci roku 2014. Plného výkonu pak blok dosáhl v červenci letošního roku. V elektrárně se měly podle plánu z počátku osmdesátých let stavět čtyři bloky. Výstavba prvních dvou bloků začala hned v 80. letech, avšak projekt zpomalil. První blok tak byl nakonec do provozu uveden až v roce 2001, druhý následoval o devět let později. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Rostov je nyní ve výstavbě, přičemž jeho dokončení se očekává v roce 2017. Všechny čtyři bloky elektrárny obsahují reaktory VVER-1000 typ 320.

Betonáž kontejnmentové kopule čtvrtého bloku elektrárny začala v červenci letošního roku. V téže době byla na staveniště dopravena i čtvrtá a poslední nádrž na vodu pro nouzový systém havarijního chlazení reaktoru od společnosti OMZ. Tlaková nádoba reaktoru byla na staveniště dopravena v červnu.

Pokrok byl rovněž proveden při výstavbě jaderné elektrárny Novovoroněž II. V rámci přípravy na studené a horké zkoušky reaktoru zde začaly komplexní testy bezpečnostních systémů. Výroba chemicky odsolené vody pro první blok elektrárny za pomocí reverzní osmózy začala v červenci letošního roku. Jaderná elektrárna Novovoroněž II je demonstračním projektem nové konstrukce reaktoru AES-2006, která spojuje tlakovodní reaktor vyvinutý společností Gidropress s evolučním vývojem reaktoru VVER-1000. Výstavba prvního bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II začala v červnu roku 2008, zatímco výstavba druhého bloku elektrárny byla zahájena v červenci roku 2009.

Generální ředitel společnosti Rosatom Sergej Kirienko uvedl, že přestože první kritičnost u prvního bloku elektrárny je naplánovaná na prosinec, Rosatom není nucen tento termín dodržet za každou cenu. Nicméně zdůraznil, že společnost má veškeré finanční prostředky nezbytné k dokončení elektrárny včas.

Ke konci července dozorčí rada ruské Tržní rady, což je neziskové obchodní společenství velkoobchodních účastníků trhů s elektrickou energií, která dohlíží na ruský velkoobchodní trh s elektřinou, schválila nový harmonogram pro uvádění nových jaderných bloků do provozu. Mimo to také určila termíny, kdy začínají platit kontrakty na odběr elektřiny z těchto bloků.

Uvedení čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny do provozu tak bylo přesunuto na květen příštího roku, přičemž začátek platnosti kontraktu na dodávky elektřiny z tohoto bloku byl přesunut na 1. leden 2017. Termín uvedení prvního bloku jaderné elektrárny Novovoroněž II do provozu byl přesunut na 15. červen 2016 a začátek platnosti kontraktu na dodávky elektřiny z tohoto bloku byl určen rovněž na 1. leden 2017. Druhý blok elektrárny má být podle nynějších plánů zprovozněn 20. října 2018 a kontrakt na dodávky elektřiny má vstoupit v platnost 1. ledna 2019. První a druhý blok jaderné elektrárny Lenigrad II má do provozu vstoupit 30. června 2017, respektive 30. listopadu 2019. Smlouvy na dodávky elektřiny z těchto bloků mají vstoupit v platnost 1. ledna 2018 pro první blok a 1. února 2020 pro blok druhý.

Generální ředitel Rosatomu Kirienko vysvětlil, že změny byly provedeny v důsledku snížené poptávky po elektrické energii, která je způsobena současnými hospodářskými problémy spojovanými se sankcemi od západních zemí. Nicméně plánování dalších jaderných projektů pokračuje. Společnost Rosenergoatom v červenci letošního roku uvedla, že dokončila projektovou dokumentaci pro dva plánované bloky jaderné elektrárny Kursk II, nyní se tak společnost připravuje na podání žádosti o stavební povolení. Plánované bloky s novými reaktory typu VVER-TOI mají být podle plánu dokončeny v roce 2020 a 2021. Přípravy staveniště elektrárny již probíhají v plném proudu, nedávno začala výstavba příjezdové komunikace. Uvádění nových bloku jaderné elektrárny Kursk II do provozu má být synchronizováno s trvalým odstavováním bloků v jaderné elektrárně Kursk I.

Zdroj: Nuclear International Engineering, World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..