Vietnamská státní energetická společnost Vietnam Electricity podepsala rámcovou dohodu s ruskou společností NIAEP-ASE o výstavbě jaderné elektrárny Ninh-Thuan 1. První dva bloky s reaktory typu VVER mají být spuštěny do roku 2026.

e38602
Původně měly v první vietnamské jaderné elektrárně stát bloky stejného typu jako v čínské JE Tchien-wan (na obrázku), podle aktuálních plánů zde vznikne jejich evoluční verze VVER-1200. (Zdroj: Publicatom.ru)

„Dohoda byla podepsána v rámci prvního zasedání společné rusko-vietnamské pracovní skupiny pro výstavbu jaderné elektrárny Ninh-Thuan 1. Jde o jeden z nejvýznamnějších kroků v realizaci plánů vietnamské vlády na zavedení jaderné energetiky. Společně s našimi vietnamskými partnery jsme přesvědčeni, že se nová elektrárna stane nejefektivnějším vietnamským podnikem na výrobu elektřiny, který bude splňovat veškeré mezinárodní požadavky v oblasti jaderné bezpečnosti,“ uvedl generální ředitel společnosti NIAEP-ASE, Valerij Limarenko.

Pod dohodu se podepsali viceprezident společnosti NIAEP, V. N. Savuškin, a viceprezident společnosti Vietnam Electricity, Lam Du Son, za účasti představitelů ruské korporace pro jadernou energii Rosatom, do jejíž struktury NIAEP-ASE patří, a vietnamského ministerstva průmyslu a obchodu.

Vietnam plánuje rozsáhlý nástup jaderné energetiky, která by získala velký podíl na tamní výrobě elektřiny. V příštím desetiletí má být podle plánů vietnamské vlády spuštěno minimálně šest jaderných bloků s instalovaným výkonem přes 1000 MWe. První jaderná elektrárna Ninh-Thuan 1 (také známa jako Phuoc-Dinh) bude využívat ruské jaderné technologie. V roce 2019 má být zahájeno lití betonu do základů reaktorové budovy prvního bloku s reaktorem VVER-1200, který má být dokončen v roce 2025. Harmonogram výstavby druhého bloku je oproti němu posunutý o rok. Lokalizace prací by mohla dosáhnout 30 až 40 procent.

Původně byly pro tuto lokalitu plánovány bloky typu VVER-1000 podobné verze jako v čínské elektrárně Tchien-wan (pchin-jin: Tianwan), ale později bylo rozhodnuto ve prospěch reaktorů VVER-1200 podle projektu AES-2006, který je plánován také v Maďarsku, Finsku a Turecku (ve dvou posledně jmenovaných zemích již začaly přípravy staveniště). Čtyři bloky tohoto typu jsou ve výstavbě v ruských jaderných elektrárnách Novovoroněžská a Leningradská a v běloruské Ostrovecké elektrárně. Později by výstavba elektrárny Nihn-Thuan 1 měla pokračovat dalšími dvěma bloky stejného typu. Palivo do první vietnamské jaderné elektrárny bude dodávat ruská palivová společnost TVEL, která zásobuje palivem také všechny české jaderné reaktory (čtyři dukovanské, dva temelínské, dva výzkumné a jeden školní).

Další čtyři bloky v lokalitě Ninh-Thuan 2 (též Vinh-Hai) a dva bloky elektrárny pracovně nazývané Centrální mají do roku 2030 zajistit Vietnamu 7,3 GWe instalovaného výkonu v jaderných elektrárnách. To by znamenalo, že v té době bude pocházet přibližně jedna desetina vietnamské elektřiny z jádra. Tento podíl by měl do roku 2050 narůst na více jak dvojnásobek.

Zdroj: Tisková zpráva

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..