Japonská společnost Kyushu Electric Power Company má zpoždění v navyšování výkonu nedávno restartovaného prvního bloku jaderné elektrárny Sendai. Při navyšování výkonu ze 75 % na 95 % se ozvala výstraha na čerpadle kondenzátu, která naznačovala vniknutí mořské vody do jednoho z kondenzátorů. Společnost Kyushu Electric uvedla, že ostatní kondenzátory pracují normálně a že výroba elektrické energie na tomto bloku tak zůstane na 75 % nominálního výkonu.

n-sendaipoll-a-20140823
JE Sendai (zdroj: www.japantimes.co.jp)

První blok jaderné elektrárny Sendai byl restartován dne 11. srpna letošního roku. Stal se prvním japonským jaderným blokem, který byl znovuuveden do provozu po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Firma Kyushu Electric prohlásila, že před navýšením výkonu provede podrobné šetření všech možných problémů, které s tímto systémem souvisejí. Původní cíl, dosáhnout na bloku plného výkonu do 25. srpna, tak nebude splněn. Společnost nyní předpokládá, že výroba na plný výkon bude na bloku obnovena začátkem září.

Zatímco je obnovován provoz na prvním bloku jaderné elektrárny Sendai, japonský jaderný regulátor Nuclear Regulatory Authority (NRA) začal s předprovozní inspekcí třetího bloku jaderné elektrárny Takahama v prefektuře Fukui. Provozovatel elektrárny, společnost Kansai Electric Power Company doufá, že tento blok bude restartován na počátku listopadu. V únoru letošního roku dostala společnost Kansai Electric povolení k designovým změnám na elektrárně, které umožní bloku splnit nové bezpečnostní normy zavedené po havárii v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března 2011. Změny na bloku byly schváleny v dubnu letošního roku. Cílem předprovozní inspekce je dokázat, že blok nyní splňuje všechny nové bezpečnostní normy. Třetí blok jaderné elektrárny Takahama s tlakovodním reaktorem o výkonu 830 MWe je po dvou blocích jaderné elektrárny Sendai třetím japonským blokem, který dostal od místního regulačního úřadu povolení k návratu do provozu. V dubnu však okresní soud ve městě Fukui vydal předběžný příkaz, který zabraňuje blokům jaderné elektrárny Takahama obnovit provoz. Společnost Kansai na to oznámila, že bloky nerestartuje, dokud nebude soudní příkaz zrušen.

Mezitím společnost Tokyo Electric Power Co (Tepco) čelí tvrdé místní opozici, která se zvedla proti plánům společnosti restartovat jeden blok v sedmi blokové jaderné elektrárně Kashiwazaki-Kariwa v prefektuře Niigata. Guvernér prefektury Niigata Hirohiko Izumida nadále trvá na tom, aby bylo nejprve provedeno plné vyšetřování toho, co se stalo špatně v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která je taktéž provozována společnosti Tepco. Guvernér Izumida kritizoval společnost Tepco za to, že upřednostňuje zisk nad bezpečností. Všech sedm bloků jaderné elektrárny Kashiwazaki-Kariwa obsahuje varné reaktory, které vyžadují komplexnější bezpečnostní úpravy na splnění nových bezpečnostních norem než reaktory tlakovodní.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..