Společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (Enec) a Korea Electric Power Corporation (Kepco) během pěti let výstavby jaderné elektrárny Barakah v západním Abú Dhabí udělily 1100 místním společnostem kontrakty v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů.

&MaxW=640&imageVersion=default&AR-140829165
JE Barakah ve výstavbě (zdroj: www.thenational.ae)

Společnost Enec, která je vlastníkem a budoucím provozovatelem elektrárny, uvedla, že kontrakty místním společnostem pomáhají inovovat jejich výrobu a získávat klíčové certifikace jaderných dodavatelů. Mezi tyto společnosti se řadí například Emirates Steel, National Cement, Dubai Cable Company, National Marine Dredging Company, Western Bainoona Group nebo Hilalco.

V jaderné elektrárně Barakah se staví tři korejské bloky s reaktory typu APR-1400, přičemž další blok stejného typu se ještě plánuje. Výstavba elektrárny jako celku o čtyřech vblocích je hotová ze 48 %. Všechny čtyři bloky budou do emirátské přenosové soustavy po svém zprovoznění dodávat kolem 5600 MW elektrického výkonu.

První blok jaderné elektrárny Barakah je v současné době podle společnosti Enec dokončen ze 74 %. Do komerčního provozu má být podle plánů uveden v roce 2017. Další bloky mají být do komerčního provozu uváděny v dvanáctiměsíčních intervalech, čtvrtý blok elektrárny tak má být podle plánů dokončen v roce 2020. Termíny uvádění bloků do provozu však budou záviset ještě na regulačních a licenčních povoleních.

Generální ředitel společnosti Enec Mohamed Al Hammadi uvedl, že jedním z hlavních faktorů při rozhodování Spojených arabských emirátů o zavedení jaderné energetiky bylo vyvinutí nového průmyslového sektoru na podporu ekonomického růstu a diverzifikace ekonomických zdrojů země.

„Průmysl okolo jaderné energetiky má jedny z nejpřísnějších technických a kvalitativních norem. Právě proto specializovaný průmyslový tým společnosti Enec pracuje s místními společnostmi na zlepšení jejich úrovně výroby, aby splňovaly unikátní požadavky jaderného průmyslu. Emirátské společnosti tak nejen přispějí k úspěchu projektu jaderné elektrárny Barakah společnosti Enec, ale zároveň získají potřebné znalosti a zkušenosti na poskytování služeb pro jaderné projekty po celém světě,“ podotknul Mohamed Al Hammadi.

V červenci letošního roku byl do tréninkového centra jaderné elektrárny Barakah instalován již druhý plnorozsahový tréninkový simulátor. Oba simulátory mají přesnou podobu blokové dozorny prvního bloku jaderné elektrárny Barakah. Zároveň společnost Enec uvedla, že první simulátor, který byl do tréninkového centra instalován v dubnu 2014, byl vylepšen. „Úprava zahrnovala implementaci na míru vyvíjeného softwaru do obou simulátorů, díky kterému budou simulátory více přizpůsobeny specifickým podmínkám na jaderné elektrárně Barakah. Tato úprava umožní simulátorům mnohem věrněji napodobit skutečné podmínky a budoucí situace na jaderných elektrárnách ve Spojených arabských emirátech,“ uvedla společnost Enec. Simulátory byly vyvíjeny ve spolupráci se společností Kepco.

Zdroj: Nuclear Engineering International

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..