Jaderný energetický institut Nuclear Energy Institute (NEI) přivítal pozitivní roli nových jaderných elektráren v konečné verzi klimatického plánu Clean Power Plan, který tento týden vydala americká agentura Environmental Protection Agency (EPA). Na druhou stranu Institut NEI uvádí, že plán dostatečně nerozeznává přínosy současných jaderných reaktorů.

obama-best
Americký prezident Barack Obama (zdroj: reuters.com)

Prezident Spojených států amerických Barack Obama a šéfka agentury EPA Gina McCarthy představili nový plán v pondělí 3. srpna 2015.

Konečná verze dokumentu reguluje emise skleníkových plynů z existujících fosilních elektráren podle § 111 (d) zákona o ochraně ovzduší. Institut NEI uvedl, že nový zákon výrazně změní podobu budoucího energetického sektoru, přičemž vliv bude mít na všechny zdroje elektrické energie, včetně těch jaderných.

Podle konečné verze plánu zprovoznění nových jaderných reaktorů a zvyšování výkonu stávajících jaderných elektráren pomůže USA snížit emise oxidu uhličitého v roce 2030 o 32 % oproti roku 2005. Prezident Obama prohlásil, že tento cíl dělá z plánu „nejdůležitější krok“, který kdy země podnikla v boji proti globálním změnám klimatu.

Bílý dům uvedl, že nový plán také pomůže prezidentu Obamovi dosáhnout cíle snížení emisí CO2 v roce 2020 o 17 % oproti roku 2005 a klade pevný základ pro splnění cíle snížení emisí o 26-28 % v roce 2025.

Zveřejnění finální podoby dokumentu rovněž podpoří mezinárodní jednání o klimatických cílech, které se uskuteční v prosinci letošního roku v Paříži. Bílý dům uvedl, že plán vydal v návaznosti na oznámení emisních cílů pro dvacátá léta zemí, které vypouští 70 % globálních emisí CO2, jenž mají původ v energetice.

Plnění plánů

Generální ředitel a prezident institutu NEI Marvin Fertel je potěšen, že agentura EPA v konečné verzi dokumentu uznává, že jaderné elektrárny, které jsou v současné době ve výstavbě, by neměly být zahrnuty do výpočtů pro stanovení cílů, ale měly by se započítávat do plnění cílů, jakmile budou v provozu. Je také potěšen tím, že zvyšování výkonu současných jaderných elektráren by mělo být započteno do plnění cílů.

Na druhou stranu institut NEI vyjádřil své zklamání nad tím, že plán nezapočítává množství CO2, které se do ovzduší nevypouští díky současným jaderným elektrárnám.

„Je to překvapující, neboť agentura EPA jasně ve svém dokumentu uznává, že některým z těchto elektráren hrozí předčasné odstavení,“ uvedl Fertel. Dále dodal, že agentura EPA správně poznamenává, že současné jaderné elektrárny pomáhají udržovat hodnoty emisí CO2 na nižší úrovni, než by tomu bylo bez nich, avšak nemohou je dále snižovat. Co ale dokument už nerozpoznává je to, že emise CO2 z americké energetiky budou v případě jejich předčasného odstavení podstatně vyšší, podotkl Fertel.

Jaderná energetika představuje 63% podíl v amerických bezemisních zdrojích a měla by být zavedena v energetických politikách a předpisech jako základní prvek energetického nízko-emisního portfolia, prohlásil Fertel. Jenom v roce 2014 se díky jaderným elektrárnám nevypustilo do ovzduší 595 milionů tun CO2.

„Očividně musí být jaderná energetika součástí jakéhokoliv věrohodného programu na snižování emisí CO2,“ podotkl.

Institut NEI chce mezi „nové jaderné kapacity“ v plánu zahrnout i jaderné elektrárny, které dostanou provozní licenci nad rámec 60 let a jakékoliv jaderné elektrárny, které budou teprve žádat o prodloužení provozní licence nad rámec jejich původní čtyřicetileté provozní licence, přičemž data by se měla vztahovat k roku 2012.

„Ukazuje se, že plán nerozpoznává výhody z prodlužování provozu jaderných elektráren,“ řekl Fertel. Dodal, že prodlužování provozu jaderných elektráren nad rámec 40 let a samozřejmě pak i nad rámec 60 let nemůže být považováno za předem hotovou věc.

Prodlužování provozu jaderných elektráren je zatíženo velkými investičními rozhodnutími, podotkl. Přestože se náklady na prodloužení provozu u jednotlivých typů reaktorů a lokací elektráren liší, předběžné odhady nákladů na prodloužení provozní licence pro jeden jaderný blok jsou srovnatelné s vybudováním nového bloku paroplynové elektrárny v ceně 500 milionů až 1,5 miliardy dolarů.

Institut NEI dodal, že Fertelovy komentáře k plánu jsou zatím předběžné a že v následujících dnech nový klimatický plán Clean Power Plan vyhodnotí více dopodrobna.

Státní plány

Prezident Obama zdůraznil, že nový plán nastaví vůbec první národní standardy pro omezení emisí oxidu uhličitého z energetického sektoru a na míru nastaví klimatické cíle pro jednotlivé státy USA.

„Již jsme nastavili limity emisí sazí a dalších toxických látek na ochranu veřejného zdraví, ale až dosud mohly současné elektrárny vypouštět tolik oxidu uhličitého, kolik chtěly a přitom právě energetika je největším zdrojem emisí CO2 ve Spojených státech,“ prohlásil prezident. „Během několika následujících let bude mít každý jednotlivý stát možnost nastavit si vlastní plán na snížení těchto emisí. Každému státu nyní dáváme čas a potřebnou volnost, aby přišel s takovým plánem na snížení znečištění ovzduší, který mu bude vyhovovat.“

V tiskovém prohlášení Bílý dům uvedl, že roli v těchto plánech mohou hrát všechny nízko-emisní energetické technologie, mezi které počítá obnovitelné zdroje, zemní plyn, jádro, zvyšování účinnosti stávajících zdrojů a zařízení na zachycování a ukládání uhlíků.

Plány jednotlivých států mají být předloženy v září roku 2016, avšak státy, které budou potřebovat na vytvoření svého klimatického plánu více času, mohou požádat o dvouletý odklad. Období na srovnání emisí mezi jednotlivými státy tak začne v roce 2022 namísto roku 2020 s tím, že emise budou postupně sníženy do roku 2030. Tato ustanovení dají státům a energetickým společnostem více času k přípravě na plnění norem, přičemž jsou v souladu s novým energetickým programem Clean Energy Incentive Program, který má podpořit nasazení obnovitelných zdrojů a zvyšování energetické účinnosti do roku 2022.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..