Ruský premiér Dmitrij Medveděv očekává, že mezivládní dohoda o klíčových komerčních podmínkách projektu na výstavbu první jaderné elektrárny v Egyptě bude připravena k podpisu na podzim tohoto roku.

MOS34_RUSSIA-EGYPT-SYRIA_0210_11
Vladimir Putin a Abdal Fattáh Sísí (zdroj: ihned.cz)

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí oznámil plány pro projekt začátkem letošního roku během státní návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Egyptě. V rámci této návštěvy se ruská státní jaderná korporace Rosatom dohodla s egyptským ministerstvem elektrické energie a obnovitelných zdrojů energie (Ministry of Electricity and Renewable Energy) na zahájení podrobných diskuzí o budoucím projektu. Kromě toho byla podepsána i dohoda mezi společností Rusatom Overseas (dceřinou společností korporace Rosatom) a egyptským úřadem Egyptian Nuclear Power Plants Authority o projektu pro rozvoj jaderných elektráren s odsolovacím zařízením.

V rozhovoru pro egyptské noviny Al-Ahram v předvečer své návštěvy v Egyptě, která se odehrávala tento týden, Medveděv prohlásil: „Jaderná energetika je strategickou oblastí rusko-egyptské spolupráce. Rusko je ochotné pomoci Egyptu stát se regionálním lídrem v jaderném průmyslu.“ Přepis rozhovoru byl dne 6. srpna zveřejněn na oficiálních webových stránkách premiéra Medveděva.

„Během návštěvy Egypta prezidentem Putinem bylo dosaženo dne 10. února letošního roku specifických dohod a zároveň byla podepsána dohoda o vypracování projektu výstavby jaderné elektrárny v Egyptě. Dohodnuty byly technické specifikace a počet jaderných bloků, stejně jako klíčové obchodní podmínky. To vše bude zahrnuto do nové mezivládní dohody, která je již téměř připravena k podepsání,“ dodal.

Medveděv zdůraznil, že Rusko Egyptu nabízí své nejmodernější bloky, které jsou vybaveny bezpečnostními systémy vyvinutými po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Poznamenal, že bloky jsou stejného designu jako ty, které staví Rusko v Číně, Indii, Íránu a dalších zemích.

Nový dokument by měl být podepsán „během příštího bilaterálního jednání na nejvyšší úrovni,“ řekl.

Dozorčí orgány obou zemí pracují na přípravě memoranda o spolupráci v oblasti infrastruktury jaderné energetiky a jejich jednotliví ministři financí vedou „intenzivní konzultace“ o jiné mezivládní dohodě, která se týká ruské vládní půjčky pro Egypt, dodal.

Ruské a egyptské společnosti jsou „již zaneprázdněny přípravou souboru smluv“ pro projekt, který vytvoří tisíce pracovních míst a mnoho objednávek pro egyptský průmysl včetně stavebního sektoru, sdělil. „Očekává se, že smlouvy budou podepsány na podzim tohoto roku.“

Rusko bude také poskytovat „široké možnosti“ akademických a praktických školení egyptských odborníků v ruských jaderných zařízeních. „Pomůžeme Egyptu vyškolit personál pro provoz budoucí jaderné elektrárny. Asi padesát egyptských studentů zahájí školení na ruských vysokých školách v různých oborech už letos,“ řekl.

Medveděv uvedl, že je přesvědčen, že rusko-arabské vztahy „si budou nejen udržovat svou dynamiku v budoucnosti, ale také že expandují do nových slibných oblastí.“ Premiér hovořil o spolupráci v oblasti mírového využití jaderné energie, kosmického výzkumu a pokročilých technologiích. „Našim arabským přátelům máme co nabídnout ve všech těchto oblastech,“ sdělil na závěr.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..