Pracovníci úspěšně odstranili zavážecí stroj vážící 20 tun z reaktorové budovy třetího bloku v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Fukushima
Areál havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči (zdroj: http://forces.tv)

Zařízení spadlo do palivového bazénu, když v reaktorové budově došlo během nehody v roce 2011 k výbuchu vodíku. Zavážecí stroj je zařízení, které slouží k výměně jaderného paliva v reaktoru a k jeho přesunu do bazénu a ven z něho.

Odstranění zavážecího stroje začalo minulou neděli ráno a trvalo celkem 7 hodin.

Vzhledem k tomu, že je oblast vysoce radioaktivní, pracovníci operaci sledovali skrz kamerové systémy a ke splnění úkolu používali dva dálkově ovládané jeřáby.

Až 566 palivových tyčí v bazénu vyhořelého paliva reaktorové budovy třetího bloku by mohlo být poškozeno, pokud by zařízení během odstraňovací procedury do něho spadlo.

K zajištění bezpečnosti pracovníků byly během odstraňování zavážecího stroje pozastaveny všechny ostatní práce na likvidaci elektrárny.

Provozovatel elektrárny, společnost Tokyo Electric Power Company, sdělil, že při operaci nenastaly žádné závažnější problémy a množství radioaktivních látek v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči se nezměnilo.

Odstranění vyhořelého paliva je prvním hlavním úkolem při likvidaci elektrárny, která může celkově zabrat až 40 let. Přemístění paliva z reaktorových budov prvních tří bloků elektrárny zatím ale brání velké množství nečistot a vysoká úroveň radiace.

Odstranění zavážecího stoje je velkým krokem vpřed, avšak samotný proces vyjmutí použitého paliva nezačne dříve než v roce 2017, což představuje oproti původnímu plánu dvouleté zpoždění. Důvodem zpoždění je časová náročnost odstraňování trosek a dekontaminace oblasti.

Současný plán uvádí, že odstraňování vyhořelého paliva začne až v roce 2021. Nicméně společnost TEPCO zatím nebyla schopna určit polohu vyhořelých palivových tyčí, které se roztavily a upadly. Společnost také ještě musí vyvinout technologie k jejich odstranění.

V areálu elektrárny tak zůstává stále ještě mnoho práce, než bude likvidace elektrárny dokončena.

Zdroj: NHK WORLD NEWS

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..