Čínská státní společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) do konce srpna s největší pravděpodobností předloží závaznou nabídku na koupi podílu italské firmy Enel ve slovenském výrobci elektrické energie – společnosti Slovenské elektrárne (SE). Tuto informaci sdělil dne 20. srpna slovenský ministr hospodářství Vazil Hudák.

Enel loga skuska 2 RGB
Logo společnosti (zdroj: www.prumysldnes.cz)

Společnost Enel vlastní v podniku SE přibližně dvoutřetinový podíl. Již dříve italská firma uvedla, že během letošního čtvrtého čtvrtletí počítá s dokončením prodeje menšinového podílu v podniku SE. Agentura Reuters napsala, že prodej zbývajících akcií se má uskutečnit poté, co slovenský podnik dokončí dva nové bloky v jaderné elektrárně Mochovce.

Ministr Hudák řekl, že na podíl firmy Enel v podniku SE byla již podána závazná nabídka od dvou uchazečů. Podle ministra nyní čínská společnost CNNC provádí ve slovenském podniku hloubkovou kontrolu.

Podání závazné nabídky na podíl v podniku SE potvrdila již v červenci letošního roku česká společnost Energetický a průmyslový holding (EPH). Podle červencových informací se bude o akci společnosti SE ucházet ještě konsorcium bratislavské rafinerie Slovnaft a maďarské státní energetické skupiny MVM.

Slovenská vláda ve společnosti SE vlastní přibližně třetinový podíl. Vláda již v minulosti sdělila, že by se v rámci prodeje podílu akcií Enelu v SE mohla pokusit o opětovný zisk většinové kontroly nad tímto slovenským podnikem. Další energetická společnost – ČEZ – uvedla, že právě zájem slovenské vlády o to, aby se stala většinovým akcionářem, je důvod, proč nabídku na koupi podílu v podniku SE nepodá.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..