Pákistánský premiér Nawaz Sharif uspořádal dne 20. srpna ceremonii u příležitosti zahájení výstavby dvou bloků poblíž pobřežního města Karáčí. Oba bloky budou obsahovat Čínou navržené reaktory typu Hualong One.

Hualong_One_impression_CNNC_460x277
Představa o podobě standardního bloku s reaktorem Hualong One. (Zdroj: World Nuclear News)

V současné době má Pákistán v provozu tři jaderné reaktory – první blok jaderné elektrárny Karáčí (KANUPP), který byl spuštěn v roce 1972, a dva bloky v jaderné elektrárně Chashma, které jsou v provozu od roku 2000, respektive od roku 2011. V JE Chashma jsou na základě dohody o dlouhodobé spolupráci s Čínou ve výstavbě další dva bloky.

V roce 2013 byly položeny základy pro první ze dvou Čínou navržených bloků s reaktory typu ACP1000 v jaderné elektrárně Karáčí, také známé jako K2 a K3, ale tento projekt byl zastaven. Dne 20. srpna ceremonie obnovila výstavbu, která je nyní založena na čínském nástupci designu ACP1000, a to na typu Hualong One.

„Je naší prioritou ukončit omezení odběru elektrické energie,“ sdělil premiér Sharif.

Vzhledem k tomu, že Pákistán není součástí Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Nuclear Non-Proliferation Treaty), je do značné míry vyloučen z obchodování v oblasti jaderných elektráren a materiálů, což brání rozvoji jeho civilní jaderné energetiky. Nicméně Čína zastává v oblasti jaderné spolupráce s Pákistánem pozitivní postoj.

Pákistán v roce 2012 vyrobil 96 TWh elektrické energie, z toho 35 TWh z ropy, 27 TWh ze zemního plynu a 30 TWh z vodní energie. Jaderná energie vytváří pouze malý příspěvek do celkového energetického mixu země. V roce 2012 vyrobila pouze 4,6 TWh elektřiny, což představuje pouze 4,7 % pákistánské spotřeby. Spotřeba země v roce 2012 dosáhla přibližně 77 miliard kWh bez přenosových ztrát, které činí zhruba 16 %. Prakticky zde nenastal žádný import nebo export elektrické energie.

Celkový instalovaný výkon pákistánských elektráren je asi 20 GWe, ale často je v provozu pouze 12 GWe. V roce 2005 byl vládou přijat plán pro zabezpečení dodávek elektřiny (Energy Security Plan), který volá po obrovském zvýšení výrobní kapacity na více než 160 GWe do roku 2030. Běžně jsou hlášeny významné nedostatky elektrické energie a omezení, která jsou řešena plánovanými odpojeními spotřebitelů.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..