„Podle plánu procházíme během tohoto léto několika kritickými stádii a já bych rád viděl pokrok,“ uvedl generální ředitel státní korporace pro jadernou energii Rosatomu Sergei Kirienko během pracovního setkání na staveništi nových bloků v jaderné elektrárně Novovoroněž II. Studené a horké funkční zkoušky by měly být dokončeny v srpnu, následovat budou další činnosti, které připravují blok k uvedení do provozu. „Naším úkolem je spustit reaktor v prosinci letošního roku,“ dodal generální ředitel Sergei Kirienko. Společnost má pro tento účel veškeré požadované finance a dodávky hlavního vybavení jsou v konečné fázi.

467940_article_photo_eZnSxqC0_900x
Staveniště dvou nových bloků v novovoroněžské lokalitě v červnu 2015 (zdroj: vetrovec.blog.idnes.cz)

První blok jaderné elektrárny Novovoroněž II bude historicky prvním blokem generace III+ v provozu. Generální ředitel Rosatomu sdělil: „První blok bude referenčním projektem pro řadu smluv podepsaných s různými zeměmi. Zákazníci se nemohou dočkat, až uvidí jeho uvedení do provozu, a my jsme na tom stejně – všichni čekáme na okamžik, kdy se budeme moci „dotknout” hotového bloku.“

V případě že testy skončí úspěšně, bude blok podle plánu připojen k síti v prvním čtvrtletí roku 2016. „Zda to bude o měsíc dříve nebo později, už tolik nehraje roli, důležitější než načasování pro nás bude kvalita,“ řekl Sergei Kirienko.

Vysvětluje, že u bloků nové generace se provádí mnohem více jakostních a bezpečnostních testů než u starších typů bloků, které měly každý aspekt vybavení a techniky vyzkoušený a otestovaný tudíž u nich korporace Rosatom a regulátor Russian Nuclear Supervision Agency nemusely tolik zkoušek provádět. V tomto případě je testování tak komplexní, jak je to jen možné. „Náš přístup je jasný. Pokud existuje sebemenší pochybnost, kdy by bylo potřeba přestat pracovat a udělat dodatečné testy, okamžitě zastavíme práce a uděláme tolik testů, kolik bude potřeba. Testy jsou zde velmi důležité, protože se jedná o referenční blok a jeho návrh bude použit ke stavbě desítek bloků, a to jak v Rusku, tak v zahraničí. Nemáme za úkol dokončit blok do určitého data,“ zdůraznil Sergei Kirienko a dodal, že korporace Rosatom má veškeré finance potřebné k dokončení výstavby a uvedení bloku do provozu.

V letošním roce je přiděleno na projekt jaderné elektrárny Novovoroněž II (dva bloky) 20 miliard rublů (7,7 miliard korun) a dalších 24 miliard rublů (9,24 miliard korun) bude následovat v příštích letech. Tato částka bude primárně použita k financování výstavby druhého bloku. „U dalšího bloku jsme v současnosti dokonce napřed oproti stanovenému harmonogramu. S vykonanou prací jsem tedy spokojený,“ dodal generální ředitel Sergei Kirienko.

Výstavba druhého bloku začala v roce 2007. Blok je založen na designu AES-2006 s reaktorem VVER-1200. Instalace reaktoru druhého bloku začala v únoru loňského roku.

Zdroj: Rosatom Newsletter

 

 

O autorovi

admin

2 Comments

    Začínám mít pocit, že ruské VVER-1200 jsou takovou světlou výjimkou v bezproblémovosti mezi nově stavěnými bloky. Když se koukneme třeba na Arevu a její reaktory EPR tak ve Flamanville je výstavba zpožděna minimálně o 5 let při trojnásobných nákladech, ve finském Olkiluoto dokonce o 9 let při 2,5 násobných nákladech a výstavba čínských bloků EPR v JE Tchaj-šan už je také o téměř dva roky zpožděná. Ne jinak tomu je i s reaktory AP1000 od Westinghouse, například ty v jaderné elektrárně San-men, mají kvůli dodavatelským problémům a špatnému řízení stavby zpoždění dva roky. On je asi problém i s evolučností/revolučností projektů. Zatímco reaktory VVER-1200 vycházejí z předchozích reaktorů VVER, americké AP1000 jsou naprosto nové a tudíž je tam mnohem více nevyzkoušených věcí, které se mohou pokazit.

    Jsem toho názoru, že pro Rosatom je klíčová jeho jedinečná metodika řízení výstavby Multi-D, která je založena na velmi detailním 3D modelu a jednotné databázi pro ukládání technických dat za celý životní cyklus jaderné elektrárny. Právě díky této metodice se korporaci daří výstavba elektráren v předstihu oproti časovému harmonogramu a nepřekračuje stanovený rozpočet. Jako příklad můžeme uvést Južnouralskou tepelnou elektrárny, kde se podařilo zkrátit dobu výstavby o 20 %, nebo třetí blok Rostovské JE. Kladně lze hodnotit také kombinaci aktivních a pasivních systémů, která je pro provoz bloku lepší, reaktory AP-1000 mají pouze pasivní systémy. Nesmíme opomenout ani inovativní bezpečnostní systémy u reaktorů VVER-1200.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..