Jihoafrická státní energetická společnost Eskom zaplatí kolem 200 milionů jihoafrických randů (379,3 milionů korun) za sedm nových skladovacích sudů, aby udržela jadernou elektrárnu Koeberg v provozu i po roce 2018.

koeberg1
Jaderná elektrárna Koeberg (zdroj: melkbos.com)

Dva reaktory o výkonu 900 MWe v JE Koeberg ročně vyprodukují přibližně 32 tun použitého jaderného paliva, po roce 2018 tak bude zapotřebí postavit další úložiště.

Společnost Holtec International dodá pro jadernou elektrárnu Koeberg dvouúčelové transportní a úložné kontejnery HI-STAR 100. Na základě smlouvy podepsané se společností Eskom v květnu letošního roku, firma Holtec rovněž navrhne a dodá potřebná manipulační zařízení. Mimo to společnost Holtec zajistí školení a služby spojené s nakládáním sudů, navíc poskytne i pomoc při licenčním procesu.

Oba bloky jaderné elektrárny Koeberg jsou navrženy tak, aby každý uskladnil 1 536 použitých palivových souborů. V současné době první blok použil přibližně 73 % úložného prostoru a druhý blok okolo 70 % své skladovací kapacity. Rychlost, jakou jsou sklady zaplňovány, vzrostla v důsledku nové strategie řízení paliva, která vyžaduje uskladnit po každé odstavce k výměně paliva více použitých palivových souborů než dříve. S cílem maximalizovat skladovací kapacitu, společnost Eskom na to přijala třífázovou strategii zasahující až za rok 2025.

V rámci první fáze bude pořízeno sedm sudů, které dovolí jaderné elektrárně Koeberg pokračovat v provozu i po roce 2018. „Tyto nové sudy budou uskladněny vedle existujících čtyř kovových sudů v úložišti v areálu elektrárny. Stávající sudy skladují 112 palivových souborů,“ sdělila společnost Eskon.

Ve druhé fázi koupí společnost Eskom dalších 30-40 suchých skladovacích sudů před konečnou fází, ve které bude v roce 2019 postaven v areálu elektrárny přechodný mezisklad (transient interim storage facility – TISF). „Centrální mezisklad mimo areál elektrárny má být podle plánu k dispozici v roce 2025, kdy budou suché skladovací kontejnery přesunuty z TISF do tohoto zařízení,“ dále uvedla společnost Eskom.

Nízko a středně radioaktivní odpad je přepravován po silnici stovky kilometrů daleko do úložiště Vaalputs, které společnost Eskom preferuje jako centrální mezisklad. Jižní Afrika zvažuje řadu konečných skladovacích možností, které zahrnují recyklaci vysoce radioaktivního odpadu, nebo jeho uložení hluboko pod zem. Do roku 2030 má země ambiciózní plány navýšit jadernou kapacitu o dalších 9 600 MWe.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..