V Německu budou vybudována dvě nová trvalá úložiště pro jaderný odpad. Prvním je schválené úložiště Konrad v Dolním Sasku, kde budou uchovávány nízko a středně radioaktivní látky. Druhé trvalé úložiště bude určeno pro vysoce radioaktivní materiály, lokalita tohoto zařízení zatím nebyla upřesněna. Tyto informace sdělila dne 12. srpna na tiskové konferenci německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricksová.

4-150608_kw24_ankerausbau
Přestavba štoly Konrad na úložiště (zdroj: zpravy.e15.cz)

Ministryně prohlásila: „Když jsme se rozhodli opustit jadernou energetiku, jsme nyní schopni odhadnout, jaké celkové množství radioaktivního materiálu bude třeba bezpečně zlikvidovat.“ Poslední jaderné reaktory v Německu by měly být trvale odstaveny v roce 2022, jejich výkon má být nahrazen obnovitelnými zdroji energie.

V Německu bude třeba podle propočtů ministerstva životního prostředí uložit přibližně 600 000 metrů krychlových radioaktivního materiálu. Do tohoto objemu se započítává jak vyhořelé palivo z reaktorů, tak i ozářený stavební odpad, který se vytvoří během likvidace zrušených jaderných elektráren.

Hendricksová dále uvedla: „I když je z právního hlediska přípustné, abychom jaderný odpad vyvezli do zahraničí, je zodpovědné vytvořit konečné úložiště přímo v Německu. Vlastní konečné úložiště radioaktivního materiálu by měli mít všichni, kdo provozují nebo provozovali jadernou energetiku.“

Německo už dříve schválilo vytvoření konečného úložiště v šachtě Konrad v dolnosaském Salzgitteru. V současné době probíhají práce na potřebné úpravě šachty. Tamní štoly pojmou slabě a středně radioaktivní odpad o objemu 303 000 metrů krychlových. Vysoce radioaktivní materiály budou uchovávány v jiném úložišti, pro které nyní Německo hledá vhodné místo. Rozšíření šachty Konrad ministryně Hendricksová dne 12. srpna vyloučila.

Nyní se spekuluje o lokalitách pro trvalé úložiště. Nabízí se bývalý důl Morsleben v Sasku-Anhaltsku a šachta Asse v Dolním Sasku. Podle slov Hendricksové ze dne 12. srpna potrvá vybudování druhého konečného úložiště v Německu desítky let.

I v České republice probíhá diskuze o vzniku hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Avšak v místech, která by byla pro vznik takového zařízení geologicky vhodná, místní obyvatelé proti vybudování úložišť protestují.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..