Výstavba americké jaderné elektrárny Vogtle dosáhla dalšího milníku. Na stavěném třetím bloku byl usazen další velký modul s označením CA-01.

Vogtle CA01 (Georgia Power)_460
Usazování modulu CA-01 (zdroj: World Nuclear News)

Modul váží více než 1030 tun, na výšku měří 21 metrů a jeho šířka dosahuje 23 metrů. Tato velká komponenta byla sestavena přímo na staveništi elektrárny v budově pro montáž modulů, a poté přesunuta na jaderný ostrov v jednom kuse. Na své místo byl modul usazen dne 8. srpna za pomocí jednoho z největších jeřábů na světě, který měří na výšku 171 metrů.

Modulární konstrukce umožňuje vyrobit velké strukturální moduly elektrárny v továrnách a poté je převést na staveniště bloku, kde jsou poté smontovány a instalovány na své místo. Výstavba elektrárny se takto zefektivní a zrychlí. Do ocelového modulu CA-01 budou umístěny parogenerátory a další důležitá zařízení. Oba parogenerátory, které byly vyrobeny v Jižní Koreji, jsou již na staveništi v Georgii, kde čekají na své usazení.

V jaderné elektrárně Vogtle se nyní staví dva bloky s reaktory typu AP1000. Kromě nich již v elektrárně pracují dva tlakovodní reaktory jiného typu. Výstavba třetího bloku jaderné elektrárny Vogtle začala v březnu roku 2013, přičemž blok by měl do provozu vstoupit někdy v polovině roku 2019. Čtvrtý blok jaderné elektrárny Vogtle, který se staví od listopadu 2013, by měl podle plánu do provozu vstoupit v polovině roku 2020. Ve Spojených státech amerických se staví ještě dva další bloky s reaktory typu AP1000, a to v jaderné elektrárně VC Summer v Jižní Karolíně. Čtyři bloky tohoto typu se pak ještě staví v Číně, dva v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (pinyin: Haiyang). Všechny čtyři čínské bloky s reaktory typu AP1000 mají do provozu vstoupit do konce roku 2017.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..