Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes ve Finsku jedná o spolupráci obou zemí v jaderném sektoru. Na programu jednání je i potenciál českých firem na finském trhu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) sdělilo tyto informace ČTK dne 17. srpna. Mládek se setká například s Olli Rehnem, finským ministrem pro zaměstnanost a ekonomiku. MPO uvedlo, že hlavním tématem jednání bude zapojení českých firem do finského jaderného programu, nabízí se například projekt výstavby prvního bloku nové jaderné elektrárny Hanhikivi.

Ministr prùmyslu a obchodu Jan Mládek vystoupil 10. února na tiskové konferenci ÈSSD v Poslanecké snìmovnì v Praze.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (zdroj: www.financninoviny.cz)

Mládek doplnil: „Hovořit ale určitě budeme i o průlomové české investici, která se podařila Škodě Transportation ziskem majoritního podílu akcí finského výrobce kolejových vozidel Transtech Oy a vůbec o potenciálu českých firem uplatnit se na finském trhu.“

Skupina českých odborníků, která je vedená náměstkem ministra Mládka Pavlem Šolcem a ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřím Slovákem, má v plánu navštívit staveniště hlubinného úložiště radioaktivních odpadů v Olkiluoto u města Rauma na západě Finska. V České republice by mělo vzniknout podobné úložiště. Fungovat by mělo od roku 2065. Do roku 2018 je MPO povinné předložit výběr dvou nejvhodnějších lokalit. Definitivní lokalita pro výstavbu úložiště by mělo být stanovena do roku 2025.

MPO dodalo: „Součástí skupiny jsou i experti ČEZ, ÚJV Řež a starostové obcí ze tří lokalit vytipovaný pro možnou výstavbu hlubinného úložiště u nás. Ti tak budou mít jedinečnou příležitost prohlédnout si v reálu výstavbu prvního úložiště tohoto typu na světě.“

Spolky a obce z pěti českých a moravských oblastí, které byly vytipovány, podaly v červenci žaloby proti rozhodnutí ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO), aby byl povolen průzkum pro geologické práce k vyhledávání úložiště.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..