Ochranný obal – kontejnment – kolem reaktoru prvního výrobního bloku Jaderné elektrárny Temelín splňuje všechna kritéria těsnosti. Tento verdikt vyplývá z výsledků bezpečnostní zkoušky, kterou dokončili v noci na čtvrtek 13. srpna technici na odstaveném bloku. Výsledek testů sdělil dne 13. srpna pro ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Zkouška těsnosti jedné z hlavních bezpečnostních bariér elektrárny se podle plánu provádí jedenkrát za období čtyř let. Na druhém výrobním bloku se tato zkouška uskutečnila v roce 2013.

RJA1d4f1a_P8169871
Kontejnment JE Temelín (zdroj: idnes.cz)

Mluvčí popsal: „Aby bylo možné zkoušku provést, musela být ochranná budova kolem reaktoru hermeticky uzavřena. Následně do ní bylo přivedeno 45 tun vzduchu. Vytvořil se tak přetlak 70 kilopascalů, při kterém na každý metr čtvereční plochy působil vzduch sílou pěti tun.“ Odborníci po dobu tří dnů neustále sledovali, jestli tlak v ochranné budově neklesá. Dále Sviták vysvětlil: „Zjednodušeně se test dá přirovnat například k plnění pneumatiky vzduchem, kdy se měří úniky tlaku.“

Odstávka prvního bloku začala 10. července a dále pokračuje. Nyní patří k nejdůležitějším činnostem vyvezení kontejneru s použitým palivem do skladu, který se nachází v areálu elektrárny. Výroba elektrické energie na prvním bloku by měla být obnovena v závěru srpna. Od 12. srpna probíhá zároveň odstávka druhého bloku, a to kvůli opravě chlazení generátoru. Nicméně odběratelé elektřiny souběh odstávek obou bloků nepocítí. Energetická firma ČEZ provozující JE Temelín pokryla výpadek nákupem energie v cizině.

Jednou z hlavních bezpečnostních bariér Jaderné elektrárny Temelín je právě ochranný obal. Jeho funkce spočívá v ochraně reaktoru a dalších důležitých technologických zařízení primárního okruhu před extrémními vlivy, kam řadíme například zemětřesení, tornádo, silné srážky nebo tlakovou vlnu po výbuchu. Jedná se o železobetonový válec, který je vysoký 56 metrů a jeho vnitřní průměr činí 45 metrů. Na vrcholu je přikrytý kulovým vrchlíkem. Tloušťka kopule je 1,1 metru, stěny kontejnmentu jsou ještě o deset centimetrů silnější. Vnitřní povrch ochranného obalu je pokryt vrstvou nerezové oceli o tloušťce 8 milimetrů. Tato vrstva hermeticky uzavírá vnitřní prostor, a tím brání případnému úniku radionuklidů ven do okolí.

Jaderná elektrárna Temelín zahájila výrobu elektrické energie v prosinci 2000. Nyní je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svou produkcí pokrývá pětinu české spotřeby. V letošním roce zatím vyrobila 7,95 miliardy kilowatthodin elektřiny. S ohledem na prodloužení odstávky druhého bloku JE Temelín letos jistě nepřekoná dosud nejvyšší roční výrobu elektřiny z roku 2012, kdy dosáhla 15,3 miliardy kilowatthodin.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..